Home Bitcoin (BTC) Haberleri Bitcoin (BTC) Halving (Yarılanma) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin (BTC) Halving (Yarılanma) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
Bitcoin (BTC) Halving (Yarılanma) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yazımızda Bitcoin Halving nedir, Bitcoin yarılanma nedir, Bitcoin halving tarihleri ne zaman, Bitcoin yarılanmasında blok ödülleri nedir, Bitcoin yarılanma olunca ne oluyor, Bitcoin yarıya indirmek iyimi gibi sorulan cevaplamaya çalıştık.

Üçüncü Bitcoin Halving olayı, 11 Mayıs 2020’de sondan bir önceki 629,999 blok F2Pool tarafından çıkarıldığı zaman gerçekleşti. Bitcoin’in yarıya inmesini daha iyi anlamak için, önce Bitcoin’in nasıl işlediğini açıklayalım.

Bitcoin Halving (yarılanma) Nedir?

Bitcoin Halving anlamı temel olarak bir madencinin ödülünün yarıya indirilmesidir (kelimenin tam anlamıyla, yarıya indirerek), Bitcoinlerin az miktarda arzını koruyor. Bitcoin’in arzı, çıkarılan 21 milyon jetonla sınırlıdır. Bu sayıya ulaştığımızda, ağ daha fazla Bitcoin oluşturmayı durduracak. Tıpkı altın gibi, bir gün tüm Bitcoin’ler çıkarılır ve bu yüzden ‘dijital altın’ olarak adlandırılır.

Bitcoin yarıya indirmek veya ‘yarıya indirmek’ yaklaşık dört yılda bir veya her 210.000 BTC bloğunun çıkarılmasından sonra gerçekleşir. Her Bitcoin Halving etkinliğinden sonra madencilik zorluğu artar, madencilere ödenen ödülleri yüzde 50 azaltır. Yarılanma, Bitcoin’nin icadından 2009’dan bu yana üç kez gerçekleşti. Henüz en son yarıya inmenin etkisini henüz görmedik ancak hala umut var, yarılamanın BTC’nin fiyatını olumlu bir şekilde etkilemesini umuyoruz.

BTC BLOK ÖDÜLÜ

İlk BTC blok ödülü, 2012 yılının Kasım ayında gerçekleşti. Bu vesileyle, Bitcoin Fiyatı 11 $ ‘dan 1000 $’ a kadar yükseldi. Ancak bu büyüme yarıdan bu yana en az bir yıla kadar ertelendi. İkinci yarılanma etkinliği Temmuz 2016’da yine Bitcoin’in fiyatı 700 $ ile geçti . Ancak, yarılanmadan bir yıl sonra fiyat 20.000 $ ‘lık rekor bir fiyatla fırladı.

Bitcoin Yarılanma olaylarını her zaman, BTC fiyatında her zaman meteorik bir artış gören büyük boğa koşusu izledi. Özellikle, Temmuz 2016’nın yarıya indirilmesinden bir yıl sonra, popüler kripto para biriminin değeri, 2017’de tüm zamanların en yüksek parasal değeri olan 20.000 $ Dolara yükseldi. Bunun arkasındaki neden, sadece arz ve talep arasındaki etkileşimdir; yarıya indirmek suretiyle yeni Bitcoinlerin üretimini azaltarak enflasyon oranını azaltmak.

Bitcoin ağına ne kadar bilgisayar veya düğüm bağlanırsa, blockchain’in gücü o kadar fazla olur. Şu anda,

11 Mayıs 2020 Bitcoin Yarılanması

Son Bitcoin yarılaması, 11 Mayıs 2020’de, yaklaşık 62:00, 999 numaralı kapanış blok F2Pool tarafından doğrulandığında tahminen yaklaşık 4 pm’de gerçekleşti.

Küresel ekonomide son zamanlarda yaşanan Koronavirus pandemisinden kaynaklanan gerileme ile BTC, 11 Mayıs’ta gerçekleşen yarıya geçtikten sonra çoğu insanın dikkatini çekmiş gibi görünüyor. sadece 9.000 dolara yakın kalmak için geri çekilmek. Bu hareket, Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian’ı , bu hareketlerin kripto kaynağının yarı yarıya yaklaşacağını gösterdiğini ortaya koymasını sağlamıştır.

Son Bitcoin’in 2140 civarında bir baharda ortaya çıkması bekleniyor – yani, para birimi hala mevcutsa ve insanlar hala onu benimsemek için yeterince önemsiyorsa. Bundan sonra madencilerin tek tazminatı Bitcoin işlem ücretleri olacaktır.

Yarılanma Sonrası Kaç Bitcoin oluşturulacak?

Daha önce de belirtildiği gibi, yarıya indirmek yeni BTC’nin sınırlı tedarik oranını yüzde 50 azaltır. Halen dolaşımdaki Bitcoin sayısı tahminlere göre 18383412 Adet, Coinmarketcap . Şimdiye kadar var olacak toplam Bitcoin miktarı 21 milyon, yani bitcoin blok ödülü ile sadece 2.616.588 Bitcoin serbest bırakıldı. Yani, ödüllerin yarıya indirilmesi otomatik olarak Bitcoin sıkıntısı olduğu anlamına gelir.

Kesin tarih henüz net olmasa da , olay her dört yılda bir gerçekleştiği göz önüne alındığında, bir sonraki BTC yarılanma olayının 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor. Son BTC’nin, yeni Bitcoin tedarikinin kuru olacağı 2041’de çıkarılması bekleniyor. İle yarıya bölme bitti, mayınlı Bitcoin için ödülleri, BTC Yarıya düştükten sonra hayal kırıklığı gözlemlendi.

Bitcoin yarıya indirmek iyi mi?

Bitcoin yarıya indirmek çok önemlidir, çünkü kripto varlığının azalan arzında bir başka önemli an anlamına gelir. Yeni BTC’nin aktif arzı, talep ve artan arz her dört yılda bir, kendini kontrol eden enflasyon oranıyla öngörülebilir bir ekonomik yapı yarattı.

Yıllar boyunca, yarıya indirmek, kripto para biriminin değerini artırabildiğini iki kez başarılı bir şekilde kanıtladı. Yarılanma olayı şu ana kadar üç kez gerçekleşmiş olsa da, bu yılki yarılanmayı yargılamak için çok erken, çünkü bundan önceki iki olayda, Bitcoin blok ödülünün yarıya düşürülmesinin etkisine uyum sağlamak neredeyse bir yıl sürdü.

Bitcoin Yarılanma Sonrası Ne Olacak?

Yarıya indirmenin tek büyük etkisi , yeni bitcoin üretimindeki azalmanın bir sonucu olarak bitcoin maliyetindeki uzun vadeli artıştır. 1 Bitcoin’nin ortalama maliyeti şimdi 12.525 $. Bazı madencileri dükkânı kapatmaya zorlayan bu fiyat noktasının altında yeni Bitcoinleri madencilik yapmak karlı değildir.

12 Mart’ta gerçekleşen ve BTC fiyatının değerinin yarısına düştüğünü gösteren satıştan bu yana, önde gelen dijital varlık fiyat yönünden yüzde 90’a varan bir getiri elde edebildi. BTC ile yarılanma görülmedikten sonra beklenen kanıt artışı, kendisi için belirlenen 10.000 dolarlık direnci kıramaz gibi görünüyor.

Yarıya indirmek gibi olayların yanı sıra, kripto projelerinin önemli projelere bazı entegrasyondan geçtiğini gördük, bu durumda Facebook destekli Libra parası. Bununla birlikte, büyük kripto borsaları ve firmalar önümüzdeki yıllarda kripto dünyasında iz bırakırken Facebook projesini taklit etmek isteyecekler. yarıya indirdikten sonra dikkate değer bazı değişiklikler şunları içerir:

Madencilik istikrarı

Bitcoin madencileri sadece yeni bitcoinlerin üretiminden sorumludur. Blok ödül yarıda bırakmanın etkilerini incelerken ilk başlangıç ​​noktası madencilik sisteminin kararlılığıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, Bitcoin madencileri tüm Bitcoin Ağının belkemiğidir. Yeni blokların madenciliği ve işlemlerin doğrulanmasıyla birlikte, madenciler genel ağ bitcoin hashratından sorumludur.

Hashrate Nedir?

Hashrate, bir ağın hesaplama yeteneğini ifade eder. Bitcoin hash hızı ne kadar yüksek olursa, ağın hızı ve güvenliği o kadar fazla olur. Yarıya indirmek madencilerin ödüllerini mayınlı blok başına yarıya indirir. Bitcoin madencilerinin ana gelir kaynağı olarak bitcoin blok ödüllerine bağlı olduğunu göz önünde bulundurarak, ödüllerinin yarıya indirilmesiyle nasıl başa çıkmaları gerekir? Sadece kayıplarını düzeltmek için ağı terk ediyorlar mı yoksa sadece tüm ekosistemin iyiliği için kaynaklarını feda mı ediyorlar?

Madenciler ağı terk etmeye karar verirse, aşağıdakilerden biri oluşabilir:

  • Hiç kimse işlemleri onaylamadığı için bitcoin mempool tıkanmış olabilir. Bitcoin mempool, madenciler tarafından doğrulanmasını beklerken işlemlerin nerede oturduğunu ifade eder.
  • Güçlü bir kartel, yüzde 51’lik bir saldırı ile ağı ele geçirebilir.

Peki, doğrulayıcılar yarıya indirildikten sonra karlılığı nasıl sağlar?

  • Madencilik donanımlarını daha enerji verimli donanımlarla değiştirin.
  • Madencilik faaliyetlerini ucuz elektrikle daha soğuk yerlere kaydırmak.
  • Ayrıca, madenciler operasyonlarını güçlendirmek için alternatif elektrik kaynaklarını tercih edebilirler.

Bitcoin (BTC) Fiyatı

Daha önce de belirtildiği gibi, yarıya inmenin en büyük etkisi kripto değerindeki uzun vadeli artıştır. BTC fiyatı yarıya indirildikten sonra yükseliyor mu? İlk BTC bloğunun 2012’de yarıya indirilmesinden sonra, kripto değeri kısa bir süre 11 dolardan 12 dolara yükseldi. Ancak, bir yıl sonra bitcoin fiyatı 1.038 dolara ulaştı. Bu yüzde 9,336,36 değer artışına dönüşüyor.

210.000 blok sonra veya dört yıl sonra BTC bir başka değer artışına uğradı. Bitcoin değeri 576 $ ‘dan 650 $’ a yükseldi. Bir yıl sonra Haziran 2017’de BTC’nin fiyatı, tüm zamanların en yüksek 2,526 dolarlık rekoruna yükseldi. Bu yüzde 288,60’lık bir değer artışı.

2016 yılında gerçekleşen yarılanma sonrasında değerlemede artış olmasına rağmen, 2012’de gerçekleşen yarılanma kadar önemli değildi. Uzmanlar, bunun tüm bitcoin topluluğunun olayı hevesle beklediği için gerçekleştiğini, bu nedenle değerlemedeki herhangi bir artışın çarpanlarına ayrıldığını iddia ediyor. Bununla birlikte, Bitcoin’in değerinin Mayıs 2020’nin yarıya düşmesinden bir yıl sonra gelmesi şaşırtıcı olmayacak.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here