Bitcoin 24 Saatte % 20’nin Üzerinde Düştü Peki BTC Neden Düşüyor?

Bitcoin’in fiyatı son 24 saatte bir büyük bir düşüş yaşadı. Sizlerde merak içindesiniz Bitcoin bukadar yükselmişken neden düşüyor? İşte % 20’lik düşüşünün olabilecek 3 nedenini sizler için araştırdık…

Son birkaç gün kripto para piyasasında oldukça zor geçti. 20 Şubat’tan bu yana büyük kripto paralar düştüğü için toplam kapitalizasyon yaklaşık 360 milyar dolar düştü.

Bitcoin’in fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana yaklaşık 13.000 dolar düştü ve yalnızca son 24 saatte dolar değerinin yaklaşık % 20’sini kaybetti.

Bitcoin’deki bu düşüşü göz önüne alarak, BTC’nin fiyatındaki düşüşe neden olan 3 neden üzerinde duruyoruz.

Bitcoin’de Kar Alınması Ve Sağlıklı Bir Düzeltme

Hemen hemen, en son Bitcoin düzeltmelerden önce piyasanın parabolik bir durumda olduğunu belirtmekte fayda var. “Sadece yukarı” kavramı kulağa çekici gelse de, bazı hususlar vardır – sonuçta, yatırımcılar bir noktada masadan bir miktar kar almak zorundadır.

Daha öncede belirttiğimiz gibi, her zaman fiyat yükselmez belli noktalarda yatırımcılar kar realizasyonu yaparlar. Bir noktaya gelince karlarını piyasadan çekerler.

Bu sadece doğal ve aynı zamanda sağlıklı. Dahası, bu boğa koşusunun 2017’deki ile karşılaştırıldığında pek fazla ciddi düzeltme görmediğini anlamak da önemlidir.

Daha sonra, piyasa % 30 veya daha fazla büyüklükte en az 6 düzeltme gördü ve bu yüzden daha bir tane bile görmedik.

Bitcoin tarihsel olarak geleneksel finansal piyasalara kıyasla çok daha değişken olmuştur ve bir noktada % 30’luk bir düzeltme beklenmektedir. 

Gerçekleşmemiş karların, gerçekleşmemiş karlar olmadığını ve geçen yılın sonlarından beri yaptığımız gibi bir ralli, Bitcoin’in fiyatındaki parabolik artış göz önüne alındığında, insanların masadan biraz para çekme olasılığını artırdığını hatırlamak çok önemlidir. 

Sonuçta, son düzeltmeye rağmen, BTC Ekim’den bu yana hala % 300 arttmış durumda gözüküyor.

Bitcoin’de Kaldıraçlı İşlemler

Dikkate değer başka bir şey de, piyasanın aşırı kaldıraçlı olarak işlem yapılması ve long işlemlerinin yoğunlaşması. 

Önde gelen kripto para borsalarından biri olan Bitfinex’ten gelen veriler, 21 Şubat’ta BTC’nin uzun vadeli satışlarının 29.000 civarında zirveye ulaştığını gösteriyor. Grafik, daha sonra olanların hikayesini anlatıyor:

Yukarıda açıkça görüldüğü gibi, long pozisyonların % 21’inden fazlasını tasfiye eden büyük bir uzun baskı vardı. Fiyat, likidasyonlardan hızlandırılmış bir oranda geçmeye devam ettiğinden, bu, kademeli bir etkiyi tetikler.

İleriye dönük olarak, marj pozisyonları üzerindeki fonlama oranları da tavan yaptı ve çaresizce bir sıfırlama ihtiyacı içindeydi. Bu da oldu. 

Popüler analitik kaynağı CryptoQuant’tan elde edilen veriler , son düzeltmenin fon oranlarını 30 gün önce gönderdiğini ve bunun da kaldıraçlı yatırımcılar için daha fazla nefes alma alanı sağladığını ortaya koyuyor.

Wall Street Çöktü – Bitcoin’le Olan İlişkisi

Şimdi küresel makroekonomik resme bir göz atalım. Kripto para piyasasını küçültmek, dayak yiyen tek kişinin o olmadığını ortaya koyuyor.

S&P 500 ve NASDAQ 100 gibi bazı büyük hisse senedi endekslerinin performansının daha yakından incelenmesi, geleneksel finans piyasaları ile Bitcoin‘in fiyatı arasında güçlü bir korelasyon olduğunu gösteriyor.

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, üçünün de fiyatları ciddi bir korelasyon içinde hareket ediyor ve geçen hafta benzer düzeltmeler gördü.

Bununla birlikte, korelasyonun her zaman nedensellik anlamına gelmediği de doğrudur, ancak son yedi gündeki olaylarda, bu fikrin değeri vardır. 

Sonuçta, Bitcoin çoğu yatırımcı için nispeten riskli bir oyun olmaya devam ediyor ve geleneksel finans piyasasının gerilemesinin neden olduğu potansiyel kayıpları telafi etmek için bazı karları tasfiye etmek mantıklı.

Nasdaq bu özellikle doğrudur geçti devlet tahvili getirileri pazarı bir sarsıntı verdi ve yatırımcılar yıl boyunca daha geniş bir ekonomik toparlanma yararlanacak şirketlerin lehine gibi bu oldu Ekim 2020 yılından bu yana en büyük çöküş.

Fiyatlar önemlidir. Charlottesville, Virginia’daki Chase Investment Counsel’ın başkanı Peter Tuz, % 1,5 ile S&P 500 temettü getirisi ile karşılaştırılabilir ”dedi. “Ve 10 yıllık bir sermaye riski yoktur, anaparanızı geri alırsınız. Birdenbire hisse senetleri ile rekabet etmeye başladı.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

eray sezerhttp://blokchaintr.com
Eray Sezer Yalova Doğumlu Ve Geçimini Kriptoyla Sağlıyor.Yaşı Genç Ama Birikimleri Fazla Birikimlerini Bizimle Paylaşmayı Seçti...

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

120BeğenenlerBeğen
48TakipçilerTakip Et
1,194TakipçilerTakip Et
5AboneAbone Ol

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
40,367.00 $
40,367.00 $
1.77%
ethereumEthereum
2,620.66 $
2,620.66 $
4.67%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.03%
binance-coinBinance Coin
375.88 $
375.88 $
3.83%
cardanoCardano
1.59 $
1.59 $
3.2%
dogecoinDogecoin
0.327905 $
0.327905 $
0.44%
xrpXRP
0.895840 $
0.895840 $
2.07%
polkadotPolkadot
24.92 $
24.92 $
14.76%
usd-coinUSD Coin
1.00 $
1.00 $
0.04%
uniswapUniswap
24.33 $
24.33 $
5.94%

Benzer Haberler