Home Bitcoin (BTC) Haberleri Atlas Holding Elektrik Santralini Bitcoin Madenciliğine Dönüştürdü

Atlas Holding Elektrik Santralini Bitcoin Madenciliğine Dönüştürdü

0
Atlas Holding Elektrik Santralini Bitcoin Madenciliğine Dönüştürdü

Atlas Holdings, New York’un kuzeyindeki terk edilmiş bir elektrik santralini oldukça karlı bir Bitcoin madencilik tesisine dönüştürdü.

Son birkaç yılda, özel sermaye şirketi Atlas Holdings, terk edilmiş bir elektrik santralinin tamamını bir kripto çiftliğine dönüştürerek ABD’deki tartışmasız en iddialı ve kendi kendine yeten Bitcoin madencilik tesisini yarattı .

Ars Technica’nın bu hafta başlarında yayınlanan raporuna göre Atlas, New York’un kuzeyindeki Greenidge elektrik santralini 2014 yılında satın aldı. O zamana kadar, kömürlü termik santral, sahibinin iflasının ardından çoktan hizmet dışı bırakılmıştı.

Atlas Holding Elektrik Santranilini Bitcoin Madencilik Tesisine Çevirdi

Önümüzdeki üç yıl boyunca, Atlas holding, Greenridge’in yeniden inşası için 65 milyon dolar harcadı ve aynı zamanda onu doğal gaza çevirdi. Tesis 2017’de yeniden açıldıktan ve işlevsel hale geldikten sonra, firma iki yılını bir Bitcoin madencilik çiftliğine dönüştürmek için harcadı ve sonunda başarılı oldu.

“Şu anda hiçbir doğrudan rakip, Bitcoin madenciliği amacıyla kendi elektrik santraline sahip değil ve onu işletmiyor. Firma, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı S-4 dosyasında, Amerika Birleşik Devletleri’nde bu ölçekte başka hiçbir Bitcoin madenciliği operasyonu şu anda kendi elektrik santralinden üretilen gücü kullanmıyor ”dedi.

Sonuç olarak, operasyon Atlas’ın milyonlarca dolar değerinde kar elde etmesine izin verdi. Yani, Şubat 2020 ile Şubat 2021 arasında, firmanın kripto para başına ortalama 2.869 $ maliyetle 1.186 BTC civarında madencilik yaptığı bildirildi.

Bu, Atlas’ın, geçtiğimiz birkaç hafta içinde Bitcoin’in (oldukça değişken) fiyatına bağlı olarak, bugün yaklaşık 3.4 milyon dolar değerinde gideri 60 milyon ile 67 milyon dolar arasında bir kara dönüştürdüğü anlamına geliyor. Tabii ki, firmanın bu süre zarfında holdinglerini elinde tuttuğunu ima ediyor.

Ekolojik endişeler

Ancak, herkes böyle bir yeniden düşünmeden memnun değil. Yakındaki Torrey kasabasının 50 sakini nihayetinde geçen ay Greenridge önerisi lehine oy verirken, görüşleri ikiye bölündü.

Bitcoin madenciliği veri merkezlerinin yerel topluluk için 12 uzun vadeli iş sağlaması gerçeğine rağmen, çoğu “enerji madenciliği tesisi” nin havayı kirletmesi ve Seneca Gölü’ne giden yakındaki bir akıntıya sıcak su boşaltması konusunda endişeli.

Ek olarak, birkaç düzinelerce yerel bölge sakini , Greenridge’in New York yasalarını ihlal ederek akıntıya yüksek sıcaklıkta su attığını ve bunun sonucunda da zararlı alglerin büyümesini katalize ettiğini iddia ederek, tesisin geliştiricilerine karşı dava açtı .

Bu arada, Atlas Holdings’in şimdiden gelecek için büyük planları var. 2021’in sonunda firma, Bitcoin madencilik makinelerinin toplam sayısını 18.000’e çıkarmayı planlıyor ve 10.500 tane daha planlaması kısa süre önce SEC tarafından onaylandı.

Tamamlandığında, proje 85 MW’lık enerji veya santralin toplam kapasitesinin % 79’unu kullanacak. Uzun vadede ise firma 2025 yılına kadar en az 500 MW madencilik kapasitesi üretmeyi hedefliyor.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here