Vitalik Butterin, Ethereum’un Birkaç Ayda 100x Ölçeklendirebileceğini Söyledi

Vitalik Butterin’in verdiği bilgilere göre ikinci katman toplama çözümleri, Ethereum ağının önümüzdeki aylarda değerlendireceğini belirtti.

Ethereum ölçeklendirme sorunları uzun zamandan beri tartışılan bir konuydu. Geçen yaz DeFi alanının patlamasıyla, birçok yatırımcı, ağı kullanmanın ne kadar pahalı hale geldiği konusunda kendilerini şok içinde buldular, bu da sıradan ve küçük işlemleri uygulanabilir olmaktan daha az hale getirdi.

Önümüzdeki bir kaç ay 100x ölçeklenebilirlik olacak

Katıldığı bir podcast’te Vitalik Butterin Eth ekosistemin de sorun çıkartan bazı sorunları ele aldı. Özellikle en çok katman-1 ve katman-2 sorunları ele alındı.

Buterin, Ethereum’un karşı karşıya olduğu mevcut ölçeklenebilirlik sorunlarına ikinci katman çözümü olarak toplamaları tartıştı. 

Bunlar, işlem bilgilerini Ethereum’un ana ağında bir araya getirmeden önce ayrı, belirlenmiş bir zincirde depolamanın bir yolunu sağlamaktadır.

Bu ağda karşılaşabilecek sorunları azaltmak için katmanlar ortaya çıkartılmıştır. Ethereum 2.0 ile ağa, sözde parçalamayı da içeren bir katman ölçeklenebilirlik çözümü olan başka eklemeler de olacak.

Vitalik Butterin konuşmasın da Roll up’ların çok yakında geleceğinin haberini verdi.

“Roll up’lar çok yakında geliyor ve daha fazla ölçeklendirmeye ihtiyaç duyduğumuzda, parçalamanın o zamana kadar uzun bir süre için hazır olacağından tamamen eminiz.” – dedi.

Sharding Nedir?

Toplama kavramının ortaya koyduğu katman-2’nin aksine Sharding(parçalama) katmanı entegre etmek için kullanılacaktır.

Bu teknoloji ETH 2.0 Piyasaya sürüldükten sonra gelecek ve mevcut olan blokchain ağını iyileştirmek için kullanılacaktır.

Ethereum ağında yapılan her düğüm içinden geçen işlemi kontrol ederek işlemelidir. Bu doğrulama ağı tamamen güvenli yapsa da işleri çok yavaşlatmaktadır.

Toplam çiftlerin toplamı göz ardı edilerek ağın güvenliği ve hızlılı sağlanması önerisi ortadadır.

Yapılacak olan sharding işlemleriyle ağ çok küçük parçalara bölünerek birbirinden bağımsız işlem geçmişlerini içerirler.Bu senaryoda her düğümün yalnızca belirli parçalar için işlemleri işlemesi gerekir.

Buterin’e göre, hem birinci katman hem de ikinci katman ölçekleme çözümleri bir araya geldiğinde, bu Ethereum ağının 1000 kattan daha büyük bir faktörde ölçeklenmesine izin verecektir. Bu da ETH ağına hızlılık ve tam güvenlik sağlayacaktır.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

Sedat ATASEVERhttp://blokchaintr.com
1998 yılında Düzce’de doğan Sedat ATASEVER, Abant izzet baysal tarih bölümü mezunu. Blockchain, Bitcoin ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya yönlendirmiştir. Sedat, 2017 'de Bitcoin ile tanıştıktan sonra araştırmalarını sürdürmeye devam etmiş ve bu araştırmalarını bizimle paylaşmaktadır.

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

120BeğenenlerBeğen
57TakipçilerTakip Et
1,100TakipçilerTakip Et
5AboneAbone Ol

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
54,602.00 $
54,602.00 $
6.54%
ethereumEthereum
4,122.24 $
4,122.24 $
8.28%
binance-coinBinance Coin
594.23 $
594.23 $
8.73%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.3%
solanaSolana
195.08 $
195.08 $
5.77%
cardanoCardano
1.57 $
1.57 $
4.91%
xrpXRP
0.954794 $
0.954794 $
8.15%
usd-coinUSD Coin
1.00 $
1.00 $
0.13%
polkadotPolkadot
35.22 $
35.22 $
9.75%
dogecoinDogecoin
0.206657 $
0.206657 $
6.11%

Benzer Haberler