Home Altcoin Haberleri Vitalik Butterin, Ethereum’un Birkaç Ayda 100x Ölçeklendirebileceğini Söyledi

Vitalik Butterin, Ethereum’un Birkaç Ayda 100x Ölçeklendirebileceğini Söyledi

0
Vitalik Butterin, Ethereum’un Birkaç Ayda 100x Ölçeklendirebileceğini Söyledi

Vitalik Butterin’in verdiği bilgilere göre ikinci katman toplama çözümleri, Ethereum ağının önümüzdeki aylarda değerlendireceğini belirtti.

Ethereum ölçeklendirme sorunları uzun zamandan beri tartışılan bir konuydu. Geçen yaz DeFi alanının patlamasıyla, birçok yatırımcı, ağı kullanmanın ne kadar pahalı hale geldiği konusunda kendilerini şok içinde buldular, bu da sıradan ve küçük işlemleri uygulanabilir olmaktan daha az hale getirdi.

Önümüzdeki bir kaç ay 100x ölçeklenebilirlik olacak

Katıldığı bir podcast’te Vitalik Butterin Eth ekosistemin de sorun çıkartan bazı sorunları ele aldı. Özellikle en çok katman-1 ve katman-2 sorunları ele alındı.

Buterin, Ethereum’un karşı karşıya olduğu mevcut ölçeklenebilirlik sorunlarına ikinci katman çözümü olarak toplamaları tartıştı.

Bunlar, işlem bilgilerini Ethereum’un ana ağında bir araya getirmeden önce ayrı, belirlenmiş bir zincirde depolamanın bir yolunu sağlamaktadır.

Bu ağda karşılaşabilecek sorunları azaltmak için katmanlar ortaya çıkartılmıştır. Ethereum 2.0 ile ağa, sözde parçalamayı da içeren bir katman ölçeklenebilirlik çözümü olan başka eklemeler de olacak.

Vitalik Butterin konuşmasın da Roll up’ların çok yakında geleceğinin haberini verdi.

“Roll up’lar çok yakında geliyor ve daha fazla ölçeklendirmeye ihtiyaç duyduğumuzda, parçalamanın o zamana kadar uzun bir süre için hazır olacağından tamamen eminiz.” – dedi.

Sharding Nedir?

Toplama kavramının ortaya koyduğu katman-2’nin aksine Sharding(parçalama) katmanı entegre etmek için kullanılacaktır.

Bu teknoloji ETH 2.0 Piyasaya sürüldükten sonra gelecek ve mevcut olan blokchain ağını iyileştirmek için kullanılacaktır.

Ethereum ağında yapılan her düğüm içinden geçen işlemi kontrol ederek işlemelidir. Bu doğrulama ağı tamamen güvenli yapsa da işleri çok yavaşlatmaktadır.

Toplam çiftlerin toplamı göz ardı edilerek ağın güvenliği ve hızlılı sağlanması önerisi ortadadır.

Yapılacak olan sharding işlemleriyle ağ çok küçük parçalara bölünerek birbirinden bağımsız işlem geçmişlerini içerirler.Bu senaryoda her düğümün yalnızca belirli parçalar için işlemleri işlemesi gerekir.

Buterin’e göre, hem birinci katman hem de ikinci katman ölçekleme çözümleri bir araya geldiğinde, bu Ethereum ağının 1000 kattan daha büyük bir faktörde ölçeklenmesine izin verecektir. Bu da ETH ağına hızlılık ve tam güvenlik sağlayacaktır.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here