Home Kripto Kılavuz Stabilcoin nedir? Onları Sabit Tutan Nedir?

Stabilcoin nedir? Onları Sabit Tutan Nedir?

0
Stabilcoin nedir? Onları Sabit Tutan Nedir?
  • Stablecoinler kripto para birimleridir.
  • Kripto varlıkları, itibari para birimlerine, emtialara ve hatta diğer kripto para birimlerine sabitlenmiştir.
  • Tether, Binance USD, Gemini Dollars, CACHE gold, stabilcoinlerin dikkate değer örnekleridir.

Yatırımcıların kripto endüstrisi ile ilgili en büyük korkularından biri, tahmin edilemeyen doğasından kaynaklanıyor. Bir dakika, binlerce değerinde bir kripto varlığın üzerinde oturuyorsunuz ve hemen ardından, değeri tanınmayacak kadar düştüğü için neden bu varlığı satın almayı seçtiğinizi merak ediyorsunuz.

Bu farkındalıkla birlikte, birçok yatırımcı, belirsizlik seviyesi nedeniyle kripto endüstrisinde ellerini denemeye çok isteksiz kaldı. Hiç kimse zor kazanılan parasını kendi kontrolünde olması gerektiğine inandığı koşullara kaybetmek istemez. Böylece, herhangi bir piyasa olayından bağımsız olarak sabit kalan bir kripto varlığı fikri doğdu.

İlk Stablecoin 2014 yılında piyasaya sürüldü. Alanın çığır açan unsurları BitUSD ve NuBits idi. Her iki varlık da varlığını sürdürürken, özellikle Tether, Gemini Dollar ve şu anda Diem olarak bilinen Facebook destekli Libra’nın girişi gibi projelerin ortaya çıkmasıyla, radardan bir şekilde kayboldu.

Bir zamanlar titiz perakende yatırımcıları yenilenmiş bir güven seviyesiyle kripto alanına yatırım yapmanın bir yolunu bulduklarından, teknoloji devinin sahaya girişi, kripto endüstrisinin bu alt sektörüne daha fazla dikkat çekti.

Bazılarının hala yanıtlamaya çalıştığı multimilyonlarca soru, “Stablecoins tam olarak nedir?” Aşağıda cevaplar vermeye çalışacağız.

Stabilcoin nedir?

Dikkat edilmesi gereken ilk şey, stabilcoinlerin kripto para birimleridir. Bununla birlikte, Bitcoin veya Ethereum gibi kripto varlıklarından çok farklılar çünkü bu varlıklar değerde dalgalanmalara meyillidir, bu da ortalama bir bireyin kullanmasını veya yatırım yapmasını imkansız kılar.

Stabilcoinler kripto para birimleriyse, ancak BTC ve Ether’den farklılarsa, tam olarak nedir? Eh, isminden, bu sorunun cevabını almak gerekir.

Stablecoinler, değerlerinin harici bir varlığa bağlı veya sabitlenmiş olduğu kripto para birimleridir. Bu harici varlık, bir itibari para birimi veya altın, petrol ve hatta gaz gibi emtialar olabilir.

Temelde, bir Stablecoin’in arkasındaki fikir, bu kripto para biriminin değerinin, bir yedek varlık onları desteklediği için sabit ve sabit kalmasıdır.

Bu şekilde, kripto piyasasıyla ilişkili yüksek volatilite seviyesi en düşük seviyeye indirilir ve endüstrinin spekülatif doğası reddedilir. Bu, Stablecoin’lerin güvenilir ve tutarlı bir kripto pazarı yaratıldıkça daha fazla kripto benimsemesine yol açtığını görmek içindir.

Stablecoin sahibi bir yatırımcı, geleneksel finansal sistem ve yeni kripto endüstrisinin bir karışımından yararlanır. Bu yatırımcı, bir fiat para birimi veya genel kripto endüstrisine bağlı oynaklıktan arınmış değerli bir emtia ile desteklenen bir varlık ile kripto dünyasıyla ilişkili güvenlik, mahremiyet ve hızın tadını çıkarırken işlemleri gerçekleştirebilecek.

Dolayısıyla, sahip olunan Stabillcoin türü ne olursa olsun, her zaman şu özelliklere sahip olacaklardır:

  • Bir miktar rezerv veya güvenlik onları destekliyor.
  • Tedarikleri her zaman kontrol edilir.
  • Fiyatları sabit kalır ve onları destekleyen varlığa göre sabit kalır.

Onları sabit tutan nedir?

Sabit coinlerin değerinin, kripto piyasasındaki herhangi bir faaliyete bakılmaksızın sabit kaldığını tespit edebildik. Ve varlıkların bunu, temeldeki bir dış varlığa sabitlendiği için yapabileceğini biliyoruz. Ancak bu varlıklar istikrarlarını nasıl koruyacak?

Pekala, bunun cevabı çok uzak değil. Stablecoinler, sabitlenmiş olabilecekleri itibari para birimine çok bağlıdır ve bu para birimi, istikrarını korumak için iki ana anahtara bağlıdır. Onlar:

Rezervler

Dünyadaki tüm itibari para birimleri, teminatı gibi davranan temel bir varlığa sabitlenmiştir. Bu temel varlık altın veya forex rezervleri olabilir. Bu teminatların değeri, bu fiat para birimlerinin değerini herhangi bir dalgalanma veya yüksek oynaklıktan arındırmaya yardımcı olur.

Zamanında piyasa eylemleri

Bir itibari para biriminin desteklendiği temel varlığa rağmen, bir fiat para biriminin değerinin çılgınca hareket edebileceği durumlar vardır; bu gibi durumlarda, merkez bankaları veya hükümetler gibi yetkililerin zamanında piyasa eylemleri, para biriminin değerini korumaya yardımcı olur. 

Bu yetkililer, itibari para birimlerinin arz ve talebini etkin bir şekilde yönetecek ve böylece fiyat istikrarını koruyacaktır.

Çoğu kripto varlık genellikle bu iki nedenden yoksundur, bu yüzden fiyatları çılgınca dalgalanma eğilimindedir. Kripto piyasasının ademi merkeziyetçi olduğunu biliyoruz, yani herhangi bir otorite veya aracı müdahaleye tabi değildir. Değerlemelerini destekleyen bir rezerv de yoktur.

Öte yandan Stablecoin, değerlemesini koruyan temel bir varlığa sahip olan bir fiat para birimine sabitlenmiştir. Bu şekilde, varlığın değeri çok uzun bir süre sabit kalır.

Stabilcoin türleri 

Stablecoinler, bir kripto varlığını teminat altına almanın çeşitli yolları olduğu için farklı türdedir . Ancak, bu varlıkların nasıl teminat altına alınacağına ilişkin dört yöntem vardır. Aşağıda tartışılmaktadır:

Fiat destekli Stablecoin

Bu, en yaygın Stablecoin türüdür. Bu türde bir Stablecoin, 1: 1 oranında doğrudan bir fiat para birimine sabitlenir. Varlık, her zaman bir dizi kripto varlığını çıkarmak için bu para rezervine bağlıdır.

Fiat destekli sabit paralar aynı zamanda kripto piyasasında en popüler olanlardır; borsalarda alınıp satılabilir ve ihraççıdan alınabilir.

Emtia destekli sabit paralar 

Neredeyse fiat destekli bir Stablecoin’e benzer. Buradaki tek fark, bu tür Stablecoin’in altın, gümüş gibi emtialarla ve hatta petrol ve hatta gaz gibi emtialarla desteklenmesi gerçeğinde yatmaktadır. 

Kripto para destekli Stablecoins

Kripto para birimleri, Stablecoinleri desteklemek için de kullanılabilir. Bununla birlikte, bu durumda, bir Stablecoin’in her birimi için daha fazla sayıda kripto varlık teminat olarak tutulacaktır. Çoğu kripto destekli Stablecoin genellikle 1: 2 oranında çalışır.

Bunun nedeni basit, bu kripto varlıkların değeri aşırı durumlara kayabilir ve bunun bir Stablecoin arzını etkilemesini önlemek için bu dijital varlıkların yeterli miktarda teminatta tutulması gerekir.

Burada talep edilen çok sayıda teminat nedeniyle, pek popüler değil ve bazıları genellikle “aşırı teminatlandırılmış” olarak adlandırıyor.

Algoritmik Stablecoin 

Bu kategorideki sabit paralar teminatlandırılmamış olarak adlandırılır çünkü herhangi bir itibari para birimi veya bir emtia ve hatta bir kripto para birimi desteğine sahip değillerdir. Bunun yerine, bu stabilcoinler, istikrarlarını her zaman korumalarına yardımcı olacak bir algoritmaya bağlıdır.

Burada akıllı sözleşmeler, bu varlıkların talebini ve arzını sürdürmede çok önemli bir rol oynar. Stablecoin çok yüksek işlem yaptığında, sistem otomatik olarak varlıklar için teminat görevi görecek yeni madeni paralar üretir. Piyasa ters yönde hareket ettiğinde, sistem arzı azaltmak için bozuk para satın alır.

Buradaki algoritma, fiyat istikrarını korumaya çalışan bir düzenleyici kurum görevi görür.

Bazı Popüler stabilcoin’ler

Şu anda, kripto piyasasında 200’ün üzerinde stabilcoin bulunmaktadır; işte bunlardan birkaçı:

Tether (USDT)

En yaygın Stablecoinlerden biri Tether’dir. Kripto varlık ekibine göre, merkezi bir üçüncü tarafın kontrolü altındaki gerçek dolarlarla destekleniyor.

Bu, yatırımcıların tokenlerinin bir dolar değerinde olmasını sağlamak için kripto alanına güvenli bir şekilde yatırım yapmalarına olanak tanır. 

Petro

Petro, Venezuela hükümeti tarafından geliştirilen emtia bazlı bir kripto varlığıdır . Ülkenin yetkililerine göre, Stablecoin ülkenin petrol rezervi tarafından destekleniyor.

Varlığın arkasındaki fikir, hükümete ekonomik sistemlerini etkileyen yüksek enflasyon oranıyla mücadelede yardımcı olmaktır – ancak bu projenin başarısı nispeten sınırlı olmuştur.

Binance USD (BUSD)

Tether gibi, bu kripto varlığı da oldukça düzenlenmiş 1: 1 USD destekli bir kripto stabilcoin olduğunu söylüyor. Binance kripto borsası tarafından geliştirilen bir jetondur ve geliştiricilerinin ekibi sayesinde kapsamlı bir kapsama ve kullanıma sahiptir.

Firma, tokenlerinin dijitalleştirilmiş ABD Doları olduğunu etkili bir şekilde söylüyor.

Bir diğer popüler kripto varlıkları, Winklevoss ikizlerinin Paxos ve Coinbase ile birlikte geliştirdiği Gemini Doları’dır . Bir diğer Stablecoin, her birimin bir gram saf altın ile desteklendiği CACHE gold’dur .

Dai token ise kripto destekli bir Stablecoin’dir. Token, daha sonra kullanabilecekleri Ethereum token varlığını aşırı teminat altına alan kullanıcılar aracılığıyla piyasada sabit tutuyor.

Stabilcoinlerin avantajları 

Stablecoinler, hem yatırımcılar hem de tüccarlar için pek çok avantaj sağlar. Bu avantajlardan bazıları şunlardır:

Fiyat İstikrarı

Stabilcoinlerin diğer tüm kripto varlıklarına göre sahip olduğu bir numaralı avantaj, fiyat istikrarını sağlamasıdır. Varlığının değeri, kripto pazarındaki diğer varlıkların en yüksek ve en düşük seviyelerine eğilimli değildir.

Bu nedenle, madeni paralardaki pek çok yatırımcı, kripto endüstrisinin oynaklığından etkilenmeyen güvenli bir liman varlığı ve enflasyona karşı korunmak ve mağaza zenginliği için ideal bir yol olduğuna inanıyor.

Güvenli, mahremiyet ve merkezi olmayan 

Stabilcoins’i bir kripto varlığı olarak adlandırdığımızı fark edeceksiniz çünkü tam olarak ne oldukları bu. Stablecoinler kripto para birimleridir ve diğer tüm kripto dijital varlıkları gibi, güvenlik, gizlilik, ademi merkeziyetçilik, ucuz işlem ücretleri ve çok daha fazlası gibi aynı özellikleri paylaştıkları anlamına gelir.

Yerel ve uluslararası ödeme işlemleri

Para Brian Brooks Dairesi müfettişi davranan eski, tanınan potansiyel Stablecoin o Federal bankalar işlem ödemeleri stablecoins kullanabilirsiniz belirtti mektup yazmak zorunda ödeme alan vardı.

JP Morgan ve Wells Fargo gibi önde gelen uluslararası finans kuruluşları da stabilcoinlerin uluslararası ödemeler için kullanılabileceğini kabul ediyor. SWIFT gibi güncel çözümlere daha hızlı ve daha ucuz bir sistem sağlar.

Stabilcoin’lerle ile ilgili sorunlar

Stablecoin, şüphesiz, kripto endüstrisinde yenilikçi bir gelişmedir. Ancak, bazı sorunlar onun gelişimini izler; onlardan bazıları:

Düzenleme sorunları

Kripto endüstrisinin ademi merkeziyetçi olduğunu ve yetkililerden herhangi bir müdahaleye veya düzenlemeye tabi olmadığını belirttik. Stabilcoinler kripto varlıkları olduğundan, bu otoritelerin herhangi bir etkisinden uzak olmalıdırlar.

Ancak, bir hükümetin düzenlemelerine tabi olan fiat para birimlerine bağlı olduklarından, stabilcoinler için durum böyle değildir. Bir hükümetin kendi itibari para birimi ile ilgili yaptığı herhangi bir düzenleme veya politika, varlığı dolaylı olarak etkiler ve bu da, stablecoin’lerin merkeziyetsiz olup olmadığı sorusunu gündeme getirir.

İstikrar bağlı olduğu varlığa bağlıdır

Stablecoin ile ilgili bir başka göze çarpan sorun, istikrarının bağlı olduğu varlığa önemli ölçüde bağlı olmasıdır.

Bu kripto varlıkların çoğu, geniş geleneksel rezervlere sahip temel varlıklara bağlı olsa da, eğer bu değişecekse, bu temel varlıkların değerindeki herhangi bir dalgalanma, istikrarlı paralarınkini de önemli ölçüde etkileyecektir.

Stabilcoin’lerde Şeffaflık sorunu

Bu, Tether’in şu anda karşı karşıya olduğu bir sorundur . Bu jetonu çıkaran kişiden, rezervlerinin tam bir açık denetimini sağlaması talep edildi, ancak bunu sürekli olarak başaramadı. Bu, jetonun sahip olduğunu iddia ettiği rezerve sahip olup olmadığı veya bu varlıkların sadece havadan basılmış olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor.

Bu ihraççıların çoğu genellikle tokenleri hakkında yeterli bilgi veya denetim raporları yayınlamaz, bu da yatırımcıların varlığa olan güvenini sarsma eğilimindedir.

Stabilcoin

Stablecoinler, kripto endüstrisine olan güveni artırmak için tasarlanmış kripto para birimleridir. Sektör son zamanlarda hızla büyüdü. İsteksiz şüphecilerin, sektöre bağlı dalgalanma tehdidi veya korkusu olmadan kripto endüstrisine güvenle yatırım yapabilecekleri bir yol sağladı.

Stablecoin’deki bir yatırımcı, kripto endüstrisinin sunduklarından en iyi şekilde yararlanır ve geleneksel finans endüstrisinin sağladığı fiyatların korumasına sahiptir. Endüstrinin hala karşı karşıya olduğu bazı zorluklar olsa da, genel potansiyeli ve sahada yapılan sürekli gelişme ile, zaman geçtikçe çözülecektir.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here