Home Altcoin Haberleri Ripple (XRP) Haberleri XRP Davasında SEC Korumaya Yemin Ettiği Yatırımcılara Zarar mı Veriyor?

XRP Davasında SEC Korumaya Yemin Ettiği Yatırımcılara Zarar mı Veriyor?

0
XRP Davasında SEC Korumaya Yemin Ettiği Yatırımcılara Zarar mı Veriyor?

SEC Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple Labs aleyhine dava açma kararı büyük bir etki yarattı.

Bu benzeri görülmemiş hareket, kripto para piyasası üzerinde geniş kapsamlı bir etkiye sahip olabilir. XRP‘nin bir menkul kıymet olup olmadığı uzun süredir tartışılan bir konu oldu, ancak bu davanın ana odağı haline geldi ve bu davanın kararı, ‘Howey testinin’ bu gün ve bu çağda bile geçerli olup olmadığını sorgulayacak.

SEC Yetkilisi Hester Peirce daha önce Yüksek Mahkeme tarafından bir varlığın menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için kullanılan ‘Howey testini’ eleştirmişti . Ona göre Howey Test, dijital para sanayisine uygulandığında yıllar içinde bazı zorluklar yaşadı.

Kesin olan şey, açık kripto para birimi düzenlemelerine acil bir ihtiyaçtır. Bu, Ripple’ın Genel Danışmanı Stuart Alderoty tarafından bir kez daha vurgulandı .

Alderoty’ye göre, ABD’deki ‘düzenleyici belirsizlik ortamı’ önemli bir endişe kaynağıydı. Szöelerine devam etti:

“SEC, yasa kurallarını veya düzenlemelerini benimsemek yerine, uygulama yoluyla alanı düzenlemeye devam ediyor.”

Ayrıca şunları ifade etti:

“Amerika’nın yaptırım stratejisi ile düzenlemesi, yenilikçileri halihazırda kripto için net bir düzenleyici çerçeve oluşturmuş olan Japonya, Singapur, İngiltere ve İsviçre gibi ülkelere götürüyor . ABD, sınır ötesi ödemeler, finansal katılım ve daha fazlası için yenilikçi yeni yaklaşımlara yönelik güdüyü engellerken, pazarlara ve tüketicilere zarar veren bir belirsizlik yaratıyor. “

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse , duruşmanın başlamasından bu yana ABD’de düzenleyici netlik eksikliğinden duyduğu rahatsızlığı dile getiriyor .

O şunları söylemişti:

“Ya bu açıklığı ve kesinliği sağlayan net bir çözüme ulaşmalıyız ya da bu kararı yargıcın vermesine izin vermeliyiz.”

Dava takibi başladığından beri Garlinghouse , davanın kaydettiği son ilerleme hakkında ” iyi hissettiğini ” belirtti .

SEC Davasına Rağmen XRP Neden İyi Görünüyor?

Ripple tarafından sağlanan resmi bilgilere göre ,

“Veriler, 2021’in ilk çeyreğinin XRP birikiminin dörtte biri olduğunu gösterdi. Bakiyesi en az 10M XRP olan cüzdanlar olarak tanımlanan ” balina” cüzdanlarının sayısı 4. çeyrekte 308’den 1. çeyrekte 319’a yükseldi. Benzer şekilde, 1 milyon ile 10 milyon XRP arasında tutan cüzdan sayısı 1.125’ten 1.196’ya yükseldi. “

XRP fiyatı ise yükselmeye devam etti ve Aralık ayı ortasında 2020 yılında başlanmış SEC dava rağmen Google trendler ile belirtildiği gibi, dijital varlık için ilgi de birden, ikiye katlandı. Yazım sırasında XRP 1,47 dolardan işlem görüyordu.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here