Home Kripto Para Haberleri Ripple, XRP satarken SEC Dava Açılacağını Doğruladı

Ripple, XRP satarken SEC Dava Açılacağını Doğruladı

0
Ripple, XRP satarken SEC Dava Açılacağını Doğruladı
  • Ripple, kripto para birimi XRP’yi satarken yatırımcı koruma yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla beklenen bir SEC davasına karşı kendini savunmayı planlıyor.
  • Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, bir dizi tweet’te, tatillerden hemen önce SEC’in firmasına dava açma kararını patlattı.
  • “Ripple, XRP’ye sahip ve kullanmaya devam edecek çünkü ödemeler için en iyi dijital varlık – hız, maliyet, ölçeklenebilirlik ve enerji verimliliği,” dedi.
  • Dava, XRP’nin bir menkul kıymet mi yoksa düzenleyici kapsam dışında bir kripto para birimi mi olduğu konusunda yıllarca süren tartışmalardan sonra gelecek.

Cryptocurrency firması Ripple, düzenleyicinin lisanssız olarak gördüğü bir güvenlik olan XRP dijital varlığını satarak yatırımcı koruma yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından açılan bir davayla karşı karşıya .

Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse , SEC’in haksız yere kripto paraya saldırdığını tweetledi ve başkan Jay Clayton’ın bayramlardan hemen önce firmasına dava açma kararını patlattı.

Garlinghouse , Trump’ın başkanlık görev süresinin sonunda başkanın ayrılmasına atıfta bulunarak, “Jay Clayton bu tatil sezonunda Grinch’ten notlar alıyor ve fiili yasal işi bir sonraki yönetime bırakıyor” dedi . 

Dava henüz açılmadı, ancak Ripple, düzenleyicinin yaklaşmakta olan eyleminin farkında. Kripto firmasının dava edilmek üzere olduğunu açıklaması alışılmadık bir durum ve kendini yasal işlemlere karşı savunma niyetini vurguluyor.

Garlinghouse, “Kripto ve blok zinciri teknolojilerinin hiçbir yere gitmediğini biliyoruz” dedi . “Ripple, XRP’ye sahip ve kullanmaya devam edecek çünkü ödemeler için en iyi dijital varlık – hız, maliyet, ölçeklenebilirlik ve enerji verimliliği. Dünya genelinde 200’den fazla borsada işlem görüyor ve gelişmeye devam edecek.”

Garlinghouse, düzenleyicinin ABD hükümetinin geri kalanıyla uyumlu olmadığını ve özellikle kararı “doğrudan Çin’e fayda sağlıyorsa” yeniliği sınırlamaması gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda SEC, kripto para birimi satışları yoluyla para toplarken menkul kıymetler yasalarını ihlal eden girişimlere karşı hukuk davaları açtı ve çoğunlukla kazandı. Ancak bu firmaların hiçbiri Ripple kadar büyük değil. Coin Gecko’nun verilerine göre XRP’nin şu anki piyasa değeri yaklaşık 22 milyar dolar ve Bitcoin ve Ethereum’dan sonra üçüncü en büyük kripto para birimi .

Dava, her iki taraf arasında XRP’nin bir menkul kıymet mi yoksa SEC’in düzenleme kapsamının ötesinde var olan bir para birimi mi olduğu konusunda yıllarca süren tartışmalardan sonra gelecek.

Akşam Saatlerine kadar bu tartışmalar devam ederken SEC Ripple Dava Açılacağını attığı tweet ile doğruladı.

Piyasalar bu haberin üzerine daha sert bir şekilde aşağıya salacak beklentisi oluşturmaya devam ediyor.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here