Acer’a Fidye Yazılım Saldırısı Yapıldı, 100 Milyon Dolarlık Monero (XMR) Fidye İsteği Bildirildi

Dünyanın altıncı en büyük kişisel bilgisayar üreticisi olan Acer’ın bir fidye siber yazılımı saldırısından sonra tehlikeye atıldığı ve talebin XMR’de 100 milyon dolara ulaşabileceği bildirildi.

Tayvanlı çok uluslu donanım ve elektronik şirketi Acer, kötü şöhretli REvil fidye yazılımı saldırısının kurbanı olan en son popüler organizasyondur. Son raporlara göre, failler, gizlilik kripto para birimi Monero’da ödenen 100 milyon dolara varan en büyük taleplerden birini talep ettiler.

Acer’a Fidye Yazılımı Saldırısı

Merkezi New Taipei City’de bulunan Acer, 230 milyar doları aşan geliriyle (2019 itibariyle) dünyanın en büyük bilgisayar donanımı ve elektroniği üreticilerinden biridir.

BleepingComputer’ın kapsamı , son zamanlarda devin bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı olduğunu belirtti. 

Bilgisayar korsanlarının, veri sızıntısı web sitesinde, Acer’ın sunucularına başarılı bir şekilde sızdığını, çalındığı iddia edilen dosyaların görüntülerini kanıt olarak yerleştirerek kamuoyuna duyurduğunu söyledi.

Saldırganlar, tehlikeye atıldıklarını ve finansal tablolar, banka iletişimleri, banka bakiyeleri ve daha fazlasını elde ettiklerini söyledi.

Rapora göre fidye yazılım teröristleri 50 milyon dolar istedi.

 Ancak Acer, geçen Çarşamba gününe kadar ödeme yapmış olsaydı % 20 indirimden (10 milyon $) yararlanma fırsatı olacaktı. Bu satırları yazarken, elektronik şirketinin talep edilen talebi karşılayıp karşılamadığı belli değil.

Buna karşın, firma 28 Mart’a kadar ödeme yapmazsa, fidye ikiye katlanarak 100 milyon dolara çıkacak.

Acer’ın, şirketin gerçekten BleepingComputer’a yapılan bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı olup olmadığını doğrulamayı reddettiğini belirtmek gerekir. 

Bunun yerine, ilgili LEA’lara ve DPA’lara “son zamanlardaki anormal durumları rapor ettiğini” biliyorduk.

Monero’da Talep Edilen Ödeme (XMR)

2020 yılına baktığımızda, fidye çete açıkladı Monero (XMR) tüm ödemelerde kullanacağı para birimi olarak kullanacaklarını söyledi.

Anonimlik sorunlarını dile getirdikten sonra, tüm taleplerin XMR ile aktarılmasını istemeye başladılar ve hatta kurbanlara madeni parayı nasıl satın alacaklarını ve göndereceklerini öğretmek için eğitim materyalleri sağladılar.

Biraz beklendiği gibi, Acer’a da aynı isteği yaptılar. Aşağıdaki ekran görüntüsü, bilgisayar devinin fonları transfer etmeden önce itibari para birimini XMR’ye çevirmesi gerektiğini gösteriyor.

Daha önce, kripto ödemeleri talep eden fidye yazılımı korsanları , müşterileri LeBron James, Nicki Minaj ve Mariah Carey gibi ünlüler olan New York merkezli büyük bir hukuk firmasından fidye istemişti. 

Daha yakın zamanlarda, benzer bir haber olan  en büyük Arjantin telekomünikasyon şirketi olan Telecom’a yapılmıştı.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

cenk dinç
cenk dinçhttp://blokchaintr.com
Cenk Dinç Kriptoya Olan Merakını Daha İyi İfade Etmek İçin Araştırmalarını Öğrenerek Bizimle Paylaşmayı Seçti.Cenk Turizm Ve Otelcilik Okuyup Ayrıca Sitede Yazılarını Bizimle Paylaşmaktadır...

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

[td_block_social_counter facebook="blokchaintr" custom_title="Bizi Takip Edin" open_in_new_window="y" youtube="channel/UCeoNbT8j10Lwd4m9hNBOgvg" style="style9 td-social-boxed td-social-colored" instagram="blokchaintrcom" block_template_id="td_block_template_4" header_color="#dd9933" twitter="blokchaintr" social_rel="nofollow"]

Mamoru Exchange, VIP Yatırımcılar için Genesis Üyesi NFT’yi Başlattı

Yeni NFT programı, daha yüksek getiriler, ticaretten kazanma, özel sosyal etkinliklere erişim gibi özel üye avantajları sunar 8 Eylül 2022 – NEW YORK – Mamoru,100...

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
19,225.08 $
19,225.08 $
1.58%
ethereumEthereum
1,334.16 $
1,334.16 $
2.08%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.37%
usd-coinUSD Coin
1.00 $
1.00 $
0.27%
bnbBNB
275.39 $
275.39 $
0.03%
xrpXRP
0.470055 $
0.470055 $
4.91%
binance-usdBinance USD
1.00 $
1.00 $
0.07%
cardanoCardano
0.448315 $
0.448315 $
1.12%
solanaSolana
33.29 $
33.29 $
0.64%
dogecoinDogecoin
0.061256 $
0.061256 $
1.26%

Benzer Haberler