Home Altcoin Haberleri Filecoin (FİL) Filecoin (FİL) Nedir? Filecoin Nasıl Çalışır? Filcoin Çin’de Neden Bu Kadar Yaygın?

Filecoin (FİL) Nedir? Filecoin Nasıl Çalışır? Filcoin Çin’de Neden Bu Kadar Yaygın?

0
Filecoin (FİL) Nedir? Filecoin Nasıl Çalışır? Filcoin Çin’de Neden Bu Kadar Yaygın?
  • Filecoin, merkezi olmayan bir dosya depolama ağıdır. Kullanıcılar dosyalarının depolanması için ödeme yaparken, depolamaya yardımcı olanlar FIL tokenleri ile ödüllendirilir.
  • Proje, 2017’de İlk Para Arzı’nda (ICO) 200 milyon ABD Doları topladı. Mainnet lansmanı 15 Ekim 2020’de saat 15:00 (UTC) civarında olacak.
  • Filecoin, Çinli firmaların Filecoin bulut madenciliği hizmetlerini pazarlamaya başladığı 2018’den beri zaten Çin radarında yer alıyor. Madencilik yapmak daha kolay kabul edilir çünkü özel madencilik cihazları gerekli değildir.
  • Filecoin, FIL tokenlarının fiyatına ilişkin spekülasyonlar nedeniyle Çin’de de popülerdir. Bazı borsalar zaten IOU bazında FIL ticareti sunuyor.

Filecoin (FIL) , Protocol Labs tarafından oluşturulur ve finans dışında blockchain teknolojisi için gerçek bir kullanım durumu sağlamayı amaçlamaktadır.

Adından da anlaşılacağı gibi, her şey dosyalar hakkında. Ancak, sistem ademi merkeziyetçi olduğundan, güvenliği ve kullanılabilirliği nasıl garanti eder?

Ayrıca, dosyaları depolayanlar ücretli mi? Burada, Filecoin’in ne olduğuna ve Çin’de neden bu kadar sansasyon yarattığına bakıyoruz.

Filecoin (FIL) Nedir?

Filecoin, dosyaları depolayan kullanıcıları ödüllendiren merkezi olmayan bir dosya depolama ağıdır. Dosyaları tutanlara depolama madencileri denir.

Kullanıcılar dosyalarının depolanması için ödeme yaparken, depolama madencileri çalışmaları için ödüllendirilir.

Dağıtılmış yapısı, eşler arası dosya depolama ve geri alma tasarımına izin verir. Platform, madencileri ödüllendirmek için kullanılan FIL adlı yerel bir sanal para birimine sahiptir.

Ağ, merkezileştirmeyi ortadan kaldıran gelişmiş bir yazılım geliştirme mimarisi olan Web3’ten esinlenmiştir. Filecoin, diğer merkezi olmayan platformlara da dosya depolama hizmetleri sağlayabilir.

Ayrıca, ağ, birlikte çalışabilirliği teşvik eden diğer blok zinciri platformlarıyla işlem etkileşimini etkinleştirmenin bir yolunu tasarlar.

Filecoin Token (FIL) Nedir?

Filecoin token FIL, madencileri ödüllendirmek için kullanılan platformun yerel sanal para birimidir.

Filecoin mainnet’in henüz başlatılmadığını ve FIL tokenlerinin dolaşımda olmadığını unutmayın .

Ancak, aşağıda görüleceği üzere, birkaç borsa zaten IOU bazında FIL ticareti yapıyor. Bu, kullanıcıların gelecekte yalnızca FIL tokenleri alacağı anlamına gelir.

Bununla birlikte, FIL’in 24 saatte bir 100 milyon ABD Dolarından fazla işlem hacmine sahip olması ve fiyatların görünüşte yukarı doğru bir yörüngede olması nedeniyle bu durum meraklıları caydırmadı.

Filecoin mainnet lansmanının ardından (aşağıya bakın), Huobi Global FIL başlatacak ve alım satım, para yatırma ve çekme işlemlerini açacak .

Diğer borsalar da 2017’den beri Binance ve FTX borsaları gibi en çok konuşulan Çin projelerinden birini listelemek için acele etti .

Filecoin (FIL) Mainnet Lansmanı

Protocol Labs, 2017’de projenin ICO’suna öncülük etti. Sequoia ve Andreessen Horowitz gibi risk sermayesinin önde gelen isimleri tarafından desteklenen 200 milyon dolar toplandı.

ICO’yu 2019’a kadar testnet ertelemesi izledi. Protocol Labs başlangıçta 2020’nin ilk çeyreğinde ana ağ lansmanını vaat etti.

Filecoin mainnet Şimdilik zincirinin durumunu kontrol edebilirsiniz Ekim 2020 15’inde etrafında 3:00 (UTC) de dönemin 148,888- de başlattı buradan bakabilirsiniz.

Filecoin (FIL) Nasıl Çalışır?

Kullanıcılar için

Platformdaki kullanıcılar dosya depolaması için ücretlendirilir. Ancak, depolama ücretleri, bir kullanıcının artıklık yerine hızı seçip seçmemesine bağlı olarak değişir ve bunun tersi de geçerlidir.

Ayrıca, depolama fiyatları da bulunabilirlik ve talepten etkilenir.

Depolama madencileri / sağlayıcıları için

Filecoin protokolünde, bir depolama sağlayıcısı bir birey veya bir kuruluş olabilir.

Ve madenci olmanın tek kriteri, boş bir sabit disk alanına ve internet bağlantısına sahip olmaktır. Madenciler ayrıca Filecoin kullanıcı havuzunun tamamına erişebilecek.

Sorunsuz kullanım için ağ, madenciler için standart bir uygulama programlama arabirimi sağlar ve kullanılabilirliklerini bildirir.

Bireysel pazarlama olmadan, depolama sağlayıcıları kullanıcıları üzmek ve ödülleri çekmek için hıza, depolama alanına ve güvenilirliğe güvenir.

Filecoin, blok zincirindeki dosyaların doğru şekilde saklanıp saklanmadığını otomatik olarak kontrol eden kendi kendini iyileştirme özelliğine sahiptir.

Ek olarak, bu özellik ağın hatalı madencileri tespit etmesini ve yüklerinin diğer madencilere dağıtılmasını sağlar.

Kendi kendini iyileştirme süreci, bir madencinin ağdaki geçmişini gösteren izler üretir. İyi bir itibar, onlara daha fazla depolama fırsatı ve dolayısıyla daha fazla ödül kazandırır.

Sistem, Bitcoin (BTC) tarafından kullanılan iş kanıtı mekanizması gibi enerji yoğun olmayan dosya kanıtı ve depolama kanıtı mekanizmaları kullanır.

Genel depolama madencilerinin yanı sıra, kurtarma madencileri de var.

Bu tür madencilerin, en çok indirilen dosyaları önceden getirip yakınlardaki kullanıcılara teslim ettikleri için güçlü bir internet bağlantısına sahip olmaları gerekir.

Daha sonra, ağ üzerinde sorunsuz bir trafik akışını kolaylaştırdıkları için ödüllendirilirler.

Çin, Filecoin’de All-in DEvam Ediyor

Madenciler ciddi olarak Filecoin’i düşünüyor

Protokol erişim için özel madencilik cihazları gerektirmese de Çin, Filecoin madenciliği donanımı geliştirmeye çalışıyor.

Dahası, Çinli yatırımcılar zaten FIL’in fiyatı hakkında spekülasyon yapıyorlar.

Aslında, Çinliler 2018’den beri zaten Filecoin’e girdiler ve ana ağ lansmanının haftalarca sürmesi nedeniyle, yutturmaca daha da güçleniyor.

Örneğin, Haziran 2020’nin başlarında Protocol Labs bir teşvik programını duyurduğunda, Çinli firmalar, kullanıcıların Filecoin kullanıcılarına depolama sağlamak için sözleşme yapıp kullanabilecekleri bulut madenciliği hizmetlerini pazarlamaya başladı.

Çin’de kripto para madenciliğinin popülaritesi ile bu firmaların ilk birkaç günde minimum 500.000 dolarlık satış çekmesi şaşırtıcı değil.

Ek olarak, blockchain gezginlerinden gelen veriler, Filecoin’deki önde gelen depolama madencilerinin Çin’de bulunduğunu ortaya çıkardı.

Kümülatif olarak, bu madenciler, kabaca 15 petabayt (15.000 terabayt) olan ağın testnet depolama madenciliği gücünün yüzde 80’inden fazlasını oluşturuyor.

Bununla birlikte, Asya ülkesindeki muazzam depolama madenciliği alımı, ülkenin Bitcoin ve diğer kripto para birimi madenciliği faaliyetlerine olan sevgisine bağlanabilir.

Çin’de Bitcoin ticareti yasaklanmış olsa da, Bitcoin’in madencilik gücünün çoğu hala yaklaşık yüzde 65 oranında ülkede yoğunlaşmış durumda.

Ayrıca, Filecoin yayınlanmadan önce bile, madencilik donanım şirketleri ürünlerini beklentisiyle çoktan hipnotize ediyorlardı.

Bir donanım üretim şirketi olan 1475’in kurucu ortağı Andy Tian, ​​Çin’in Filecoin madenciliği yutturmacasının, kısmen madenciliğin arkasındaki fikrin, ASIC’lerin kullanıldığı madencilik BTC’ye kıyasla perakende madencileri için daha basit olmasından kaynaklandığını düşünüyor.

Çin’deki beklenti o kadar yüksek ki, yatırımcıları ve kendi kendini madenciliği bekleyen madencilik havuzları tarafından 15 milyon dolardan fazla Filecoin madenciliği yazılımı ve donanımı saklandı.

RRMine gibi diğer büyük BTC madencilik şirketlerinin bulut bilişim sözleşmelerinde “dakikalar içinde” 15 milyon dolar sattığı bildirildi. RRMine ayrıca FIL madencilik donanımını da biriktiriyor.

Ne yazık ki, daha önemli olan ağa sağladığınız boş alan miktarı değil, mühürlü verilerin miktarıdır. FIL protokolüne erişim çok büyük bir işlem gücü gerektirmezken, bir sabit diskteki verileri mühürlemek bunu yapar.

Sızdırmazlık, bir CPU veya bir GPU donanımından gelen güç kullanılarak yapılabilir. Bununla birlikte, karışıma bir parça özel ekipman atmak onu daha hızlı hale getirerek madencilerin bir günde daha fazla veriyi mühürlemesini sağlar. Karşılığında, daha fazla ödül de alıyorlar.

Çinli Şirketler de Filecoin hakkında spekülasyon yapıyor

Ancak madencilikle bitmiyor, Güneydoğu Asya ülkesinde Biki Exchange ve MXC Exchange dahil olmak üzere 50’ye yakın kripto para birimi borsası, litelerinde Tether (USDT) ile sunulan FIL vadeli işlemlerine sahiptir.

Bununla birlikte, token henüz serbest bırakılmadığından, bunun yalnızca bir IOU olduğunu unutmayın.

CoinMarketCap, Feixiaohao gibi kripto para veri toplayıcı platformları, 24 saat içinde yaklaşık 100 milyon dolarlık işlem hacmi kaydetti.

Bununla birlikte, Filecoin vadeli işlemlerinin fiyatı günler içinde 11 ila 28 $ ila 18 $ arasında dalgalandı.

Bulut sözleşmeleriyle uğraşan bazı firmalar, örneğin Mars Finance, sözleşmeli alanın her bir terabaytının getirebileceği FIL token miktarını sağlamadan FIL madencileri için yüzde 300’lük bir getiri öngörüyor.

Filcoin (FİL) Hakkındaki Genel Sonuç

Ana ağ ve depolama madenciliğini yöneten kurallar henüz piyasaya sürülmemiş olsa da, Çin topluluğu uzun süredir Filecoin’e yöneldi.

Bu çılgınlığın arkasındaki nedenlerden bazıları, cazip yatırım fırsatları arayan orta sınıf bireyleri yabancılaştıran Çin’in eşitsiz yurtiçi yatırım ortamından kaynaklanıyor olabilir.

Ayrıca, Çin’in sermaye kontrolleri konusundaki katı duruşu, Çinli yatırımcıların dünyanın geri kalanıyla finansal etkileşimi kolaylaştırabilecek saygın kripto para birimi veya blok zinciri tabanlı projeler aramasına neden oldu.

Filecoin’in önde gelen risk sermayesi firmalarıyla olan ilişkisi, onu Çin toplumu için çekici kılıyor. Ayrıca, depolama madenciliği etiketi, onu perakende madencileri ve yatırımcılar için basitleştirir.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here