Ethereum 2.0: PoS Geçişi ETH Madencilerini Nasıl Etkiliyebilir?

Ethereum 2.0. Ethereum blockchain için uzun zamandır beklenen yükseltmeydi. O zamandan beri, madenciler de dahil olmak üzere topluluk, fikir birliği mekanizmasındaki değişikliğin sonuçları üzerinde tartışıyor. 

Yükseltme, Ethereum’un denenmiş ve test edilmiş PoW protokolünden PoS protokolüne geçmesi anlamına gelir. 2.0 blok zinciri üzerinde neredeyse altı yıldır çalışılıyor. Tek şeritli 1.0 blok zinciri, eşzamanlı olarak işlenen işlemlerin sayısını artırmaya yardımcı olacak çok şeritli 2.0 yükseltmesi ile değiştirilecek. 

PoS, zamanla Ethereum madenciliğini kademeli olarak durduracaktı. Topluluktan birkaçı, madencileri “yıl sonuna kadar muhafazakar bir şekilde madenciliğe son vermeye” çağırmaya başladı bile . Ancak, aynı, Çinli gazeteci Colin Wu fizibilitesini işaret ederek açıklık getirdi: 

“Çin’deki bazı ETH madencilerine danıştık, genellikle ETH’nin PoW’u bu yılın sonuna kadar bitiremeyeceğine inanıyorlar. Geliştiriciler, boğa piyasası sona ermeden önce ETH2.0’ı tamamlamayı umuyor, ancak bu imkansız bir görev. “

Colin Wu ekledi:

2.0 lansmanı epey bir süredir ertelendi . Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin geçen yıl ağustos ayında şunları söyledi:

“Ethereum 2.0’ın teknik bir perspektiften uygulamaya koymayı beklediğimizden çok daha zor olduğunu kesinlikle kabul ediyorum. Bunu imkansız kılan herhangi bir temel kusur keşfettiğimizi kesinlikle düşünmüyorum ve biteceğini düşünüyorum. Bu sadece bir zaman meselesi ve aslında son zamanlarda oldukça hızlı ilerliyor. “

Enerji verimliliği açısından, PoW’dan PoS’ye geçiş avantajlı olacaktır. Azalan güç tüketiminin ve daha düşük ekipman maliyetlerinin altını çizen bir madenci, şunları söyledi : 

“Ağlarının ciddi bir değişim alanı olacağına inanıyorum. İnsanlar ilgileniyor. ” 

Ancak hızlı bir şekilde şunu da ekledi:  

“Madencilikle dünyayı yok etmiyorum… PoW’un Ethereum’u bugün olduğu yere götürdüğünü size hatırlatmama izin verin. Madenciler değiştiğinde düşecek. “

Geçmişte topluluktan insanlar PoW ve PoS tartışmalarına girdiler  . Nisan başında gerçekleşmesi planlanan “güç gösterisi” ve “madenci isyanı” sonucunda iptal edildi. Zincir bölünmesinin feci sonuçlarının farkına varan muhalif madencilik topluluğu bir adım geride kaldı.

Yani şimdi, devam eden tartışma kızışsa bile, bir zincir bölünmesi veya sert çatallanma pek olası görünmüyor çünkü madenciler, zayıf kar marjları yerine kayıpları seçerek “av tüfeğini kendi ayaklarına doğrultmayacaklar”.

2.0’a geçiş, ağ üzerindeki saldırıları daha da pahalı hale getirecektir, ancak not edilmelidir ki, PoS protokolü daha önce bu kadar büyük bir ölçekte test edilmemiştir. Ethereum, PoS konsensüs mekanizmasına geçiş olursa en büyük kripto para birimi olacak.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

- Advertisement -

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

- Advertisement -
Sedat ATASEVER
Sedat ATASEVERhttp://blokchaintr.com
1998 yılında Düzce’de doğan Sedat ATASEVER, Abant izzet baysal tarih bölümü mezunu. Blockchain, Bitcoin ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya yönlendirmiştir. Sedat, 2017 'de Bitcoin ile tanıştıktan sonra araştırmalarını sürdürmeye devam etmiş ve bu araştırmalarını bizimle paylaşmaktadır.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

116BeğenenlerBeğen
28TakipçilerTakip Et
1,160TakipçilerTakip Et
5AbonelerAbone

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
55,573.00 $
55,573.00 $
3.95%
ethereumEthereum
3,972.68 $
3,972.68 $
4.57%
binance-coinBinance Coin
659.02 $
659.02 $
1.1%
xrpXRP
1.42 $
1.42 $
8.44%
dogecoinDogecoin
0.490924 $
0.490924 $
3.5%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.23%
cardanoCardano
1.72 $
1.72 $
1.73%
polkadotPolkadot
36.95 $
36.95 $
7.33%
bitcoin-cashBitcoin Cash
1,411.12 $
1,411.12 $
4.32%
litecoinLitecoin
360.99 $
360.99 $
8.02%

Benzer Haberler