Dogecoin Tasması Elon Musk’ın Elinde, Musk Manipülatör mü?

Elon Musk para kazanma veya oyun oynama veya herhangi birşey yüzünden DOGE sahiplerini savunmasız bırakıyor.

Elon Musk ve Tesla , son zamanlarda  Bitcoin (BTC, +2.88%) ve dogecoin (DOGE, +45.07%) için etken eden faktörlerden biriydi. 

Elektrikli otomobil üreticisi ve CEO’su, belli bir haber verme, tweet ve “Saturday Night Live” sözleri aracılığıyla bu fiyatları boğa koşusuyla beraber hareketlendirdi ve yükselen trende yardımcı oldu.

Ancak bazıları tüm bu sinyallerin piyasa manipülasyonu anlamına gelip gelmediğini merak edebilir. Musk, Tesla hissesi hakkında yanıltıcı tweetler atması sebebiyle 2018’de SEC’e 20 milyon dolar para cezası ödedi. 

Ancak, sınırların dışında olsun ya da olmasın, Musk’ın kripto para piyasasındaki maceraları, token piyasalarının nasıl çalıştığına ve sosyal medya çağında nasıl piyasa etkisine sahip olduğunu bir kez daha bize gösterdi.

Elon Musk’tan son haber: 13 Mayıs akşamı Tesla ve SpaceX CEO’su, “Sistem işlem verimliliğini artırmak için DOGE geliştiricileriyle birlikte çalıştığını” tweetledi. Dogecoin kripto para biriminin fiyatı hemen % 14 arttı ve yükselmeye devam etti. 

Musk tarafından haftalardır devam eden dogecoin, madalyonun bir şaka olarak başlamasına ve anlamlı bir şekilde farklılaştıran teknolojik özelliklere sahip olmamasına rağmen, DOGE fiyatının artmasına neden oldu.

DOGE hakkında başından beri yaptığı açıklamaların sonuncusuydu. Musk, DOGE’de Nisan ayı başlarında başlayan bir dev yükselişin baş sorumlusu olarak bilinir. Ancak, 8 Mayıs’ta “Saturday Night Live” sunucusuna ev sahipliği yaparken şaka -coin’i “acele” olarak adlandırdığında beklenen bir yükseliş tersinde döndü. Bu küçümseyici tavrı, DOGE’u % 35’ten fazla düşürdü.

Musk ve Tesla da Bitcoin fiyatına etkili bir şekilde yön veriyor. Tesla ilk olarak 8 Şubat’ta Bitcoin’i ödeme olarak kabul edeceğini, aynı zamanda 1,5 milyar dolarlık kripto para birimi satın aldığını duyurdu. Bu duyuru, Bitcoin fiyatının ilk kez 50.000 $ ‘ın üzerine çıkmasına yardımcı oldu. 

Bitcoin kullanma seçeneği 24 Mart’ta hayata geçtiğinde, özellikle yavaş ve o kadar ilkeldi ki, alıcılar görünüşe göre yanlış cüzdan adresini girme riskiyle karşı karşıya kaldılar. Bununla birlikte, açılışını 58.000 $ ‘ın üzerine çıkan bir BTC boğa koşusunu izledi.

Daha sonra bu hafta Musk, Tesla’nın çevresel kaygılar nedeniyle artık Bitcoin’i ödeme için kabul etmeyeceğini açıkladı . Bitcoin bu haberin etkisiyle beraber yaklaşık % 10 düştü.

Bu yükselişler ve inişler, kripto para birimi spekülasyon ticaretindeki en güçlü mantık tarafından yönlendirildi: benimseme her şeydir. 

Kriptonun ilk günlerinden beri, kripto ödemelerini kabul eden yeni şirketlerin, yeni borsa listelerinin ve yeni büyük yatırımların duyurulması , fiyat hareketinin en büyük ve en tutarlı yükseltici güçleri olmuştur.

DİĞER İNSANLARIN ALMASI İÇİN FİYATI YÜKSELTMEK AMACIYLA HİSSE SENEDİ SATIN ALIRSANIZ, BU PİYASA MANİPÜLASYONUDUR.

Tesla’nın yenilik konusundaki itibarı ve Musk’ın muazzam kişisel platformu ile birleşen bu mantık, kripto pazarlarına yön vermek için süper bir güce sahip oldukları anlamına geliyor.

Bu güç, komplo düşünenlerin şüpheli bulabileceği şekillerde Tesla için çok karlı oldu. Kısmen kendi Bitcoin hareketlerinin yarattığı artıştan sonra Tesla, BTC’sinin yaklaşık % 10’unu 101 milyon dolarlık kar karşılığında satarak ilk çeyrek kazanç sonuçlarını yaklaşık % 30 artırdı.

Tesla ve Musk’ın piyasaları hareket ettirme gücü, bir dereceye kadar Warren Buffett veya Stanley Druckenmiller gibi deneyimli yatırımcılarınkinden farklı değil . Piyasalara liderlik edebiliyorlar çünkü insanlar kendi kararlarına güveniyorlar.

“Diğer insanların alması için fiyatı yükseltmek amacıyla hisse senedi satın alırsanız, bu piyasa manipülasyonudur” diye yazdı. “Diğer insanlar satın aldığı için fiyatın yükseleceğini ümit ederek hisse senedi alırsanız, bu piyasa manipülasyonu değildir; bu sadece normal. Bunlar o kadar da farklı değil. “

Bu belirsizlik kesinlikle Tesla’nın bitcoin yatırımı için geçerli – şirketin pazar konumu, satın almanın kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet olduğu anlamına geliyordu. Soru, satın alma işleminin muhtemelen manipülatif teze mi yoksa varlığa yönelik daha geniş bir gerçek inanca mı dayandığıdır. Levine’in işaret ettiği gibi, sonuçta cevaplanamayabilir, çünkü nedenleri birbirinden ayırmak çok zordur.

Musk’ın dogecoin’e olan sevgisi söz konusu olduğunda işler daha da karmaşık hale geliyor. Reuters ve diğerleri, Musk’ın dogecoin’de kişisel bir pozisyonu olup olmadığını belirleyemedi; bu, gerçekten herhangi bir sınır dışı manipülasyon için ön koşul olabilir. SEC’in faaliyetleriyle ilgilenebileceğine dair bazı spekülasyonlar var (Musk’ın “harika” olacağını söyleyeceği bir olasılık ), ancak sahip olduklarına dair net bir kanıt yok.

Ancak hukuki soru muhtemelen Musk’ın teorik olarak Dogecoi’ne tasma taktığı üzerinde ve DOGE’ye sahip olduğu basit gerçeklikten daha az önemlidir . 

Elon Musk’ın amacı ne olursa olsun, DOGE sahiplerini benzersiz bir şekilde savunmasız bırakan bir tek adamın sözüne göre hareket eden milyar dolarlık nominal değeri elinde tutan bir adamın tesirine bağlı.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

KAYNAKcoindesk
cenk dinçhttp://blokchaintr.com
Cenk Dinç Kriptoya Olan Merakını Daha İyi İfade Etmek İçin Araştırmalarını Öğrenerek Bizimle Paylaşmayı Seçti.Cenk Turizm Ve Otelcilik Okuyup Ayrıca Sitede Yazılarını Bizimle Paylaşmaktadır...

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

119BeğenenlerBeğen
57TakipçilerTakip Et
1,070TakipçilerTakip Et
5AboneAbone Ol

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
35,464.00 $
35,464.00 $
0.82%
ethereumEthereum
2,466.20 $
2,466.20 $
1.8%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.16%
binance-coinBinance Coin
374.49 $
374.49 $
2.12%
usd-coinUSD Coin
1.00 $
1.00 $
0.08%
cardanoCardano
1.08 $
1.08 $
0.93%
xrpXRP
0.615291 $
0.615291 $
2.2%
solanaSolana
92.47 $
92.47 $
2.01%
terra-lunaTerra
66.65 $
66.65 $
1.25%
polkadotPolkadot
17.98 $
17.98 $
1.88%

Benzer Haberler