Rarible (RARI) Nedir? Rarible, NFT’leri Nasıl Kullanır?

Rarible (RARI) , kullanıcıların blockchain teknolojisi ile güvence altına alınmış dijital koleksiyonlarını oluşturmalarına ve satmalarına olanak tanıyan bir platformdur.

Bir sanatçı olarak kendi çalışmanızı pazarlamanın, yüksek değerli koleksiyon ürünleri satmanın veya hatta işinizi dünyanın geri kalanına gösterme fırsatını bulmanın geleneksel yolları zor bir çaba olabilir. 

Bu hedeflerin maruz kalabileceği operasyonel ve finansal maliyetlerin yanı sıra, bir sanatçı veya koleksiyon sahibi tarafından her zaman fikri mülkiyet riskleri vardır. Rarible, bu endişeler ve daha fazlası için yenilikçi bir çözüm sunar.

Blockchain aracılığıyla Rarible, sanatçıların ve sahiplerin daha geniş bir kitleye ulaşmasına ve ilgili yatırımcıları bulmasına olanak tanıyan bir platform yarattı. 

Tüm bu hedefler, bir sanatçının belirli bir sanat eserine sahipliğini veya bir koleksiyon eşyası sahibinin iddiasını riske atmadan platform aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Ama bunu nasıl yapıyorlar ve her şey nasıl başladı?

Rarible (RARI) Kısaca

  • Rarible, kullanıcıların fungible olmayan tokenler (NFT’ler) oluşturmasına, satmasına ve satın almasına olanak tanıyan bir platformdur.
  • RARI, Rarible’ın yerel yardımcı belirtecidir. Kullanıcılar bu jetonları, “Marketplace likidite madenciliği” olarak bilinen sanat eserleri veya koleksiyon malzemeleri satın alma / satma gibi platformdaki çeşitli etkinliklerden kazanabilirler.
  • RARI belirteci, sahiplerine Rarible’daki sistem güncellemelerine karar verme ve platformda hangi içeriğin pazarlandığını seçme hakkı verir.

Rarible (RARI) Arkasında Kimler Var?

Rarible, 2020’nin başlarında Alex Salnikov ve Alexei Falin tarafından kuruldu. Vizyonları, sanatçılara ve koleksiyon sahiplerine yardım etmeye odaklanarak başarılı bir blockchain uygulaması oluşturabilmektir.

Rarible’ın arkasındaki ekip, sanatçıların içerikleri için potansiyel alıcılar bulabilecekleri blockchain tabanlı bir çevrimiçi pazar yeri buldu.

Salnikov’a göre, platform için karar verme anlamında topluluk katılımı, ilerlemede çok yardımcı olabilir. Platformun kullanımı için ücret almak, Salnikov’un tartışılabileceğine inandığı bir topluluk endişesinin bir örneğidir, dolayısıyla platform için bir yönetişim belirteci uygulama kararları.

Bu özellikler, Rarible’a, merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarının 2020 ortalarında görmeye başladığı ilginin bir payını verdi.

Rarible (RARI) Nedir?

Rarible, NFT’ler için bir pazar yeri oluşturmaya odaklanan, Ethereum tabanlı merkezi olmayan bir uygulamadır (dapp). Ayrıca, kullanıcıların kendi NFT’lerini yapmaları için bir özellik sağlar, bu da koleksiyonlarını belirtmek anlamına gelir.

Pek çok kişinin de dikkatini çeken platformun dikkate değer bir özelliği, yönetişim kurulumu. 

Yerel yardımcı program belirteci aracılığıyla, kullanıcılar bir oylama mekanizması aracılığıyla protokol yönetişim kararlarına katılabilir. 

Bu, merkezi olmayan bir özerk organizasyon (DAO) uygulayan Rarible tarafından ifade edilen şeydir.

Kripto alanındaki çoğu NFT pazarında böyle bir özellik mevcut değildir.

NFT Nedir?

NFT’ler, herkesin sahip olunan gerçek dünya varlığının dijital karşılığını yaratmasına izin veren birçok blok zinciri yeniliğinin bir parçasıdır. Esasen bu, gerçek dünya varlıklarına yalnızca dünya çapında pazarlanma potansiyeli değil, aynı zamanda ağa bağlı oldukları sürece uluslararası yatırımları alma yeteneğine sahip olma potansiyeli verir.

NFT’ler ayrıca, sanat eseri veya her türlü eser sahiplerinin ürünlerinin orijinallik kontrollerine izin veren bir özellik aracılığıyla kopyalanamayacağından emin olmalarını sağlar.

Rarible (RARI), NFT’leri Nasıl Kullanır?

Herkes bir NFT oluşturabilir. Bir sanatçı platforma kolayca gidebilir ve dijital karşılığını oluşturabilir. NFT’lerini satışa sunmak isteyip istemedikleri onlara bağlıdır.

Belirli bir sanat eserini satın alırken işlem ücretlerinin maliyeti de bir NFT’nin sahibi tarafından belirlenebilir. Token aktarım özellikleri sayesinde, bir tahsilat, NFT’yi istenen alıcıya göndererek başka bir kişiye hediye olarak rahatlıkla verilebilir.

Bir sanat eserinin sahibi, çalışmalarını platformdan kaldırmak istediğine karar verirse, bunu özgürce yapabilir. 

NFT’yi “yakarak”, çizim blok zincirinden kaldırılabilir. Nihayetinde, bir koleksiyon parçasının sahipliğiyle ilgili her işlev tamamen NFT sahiplerinin kontrolü altındadır.

Platform ayrıca, bir sanat eserinin orijinal yaratıcısı için geleneksel ödül mekanizmasına benzer şekilde çalışan bir “telif sistemi” uygular. 

Bu sistem sayesinde, bir yaratıcı, eserin yeniden başkalarına satılması durumunda, eserin satış fiyatının belirli bir yüzdesine hak kazanır.

Kullanıcılar bazı sanat eserlerinin veya koleksiyon parçalarının taklit edildiğini fark ederse, bunları platform aracılığıyla da özgürce bildirebilirler.

Rarible’ın DAO’su

DAO’nun gelecekteki uygulaması, Rarible’ın yol haritasına dahil edilmiştir. Platform katılımcılarına protokol yönetişimine katılma hakkı verildiği yer burasıdır. 

Bu, platform yükseltmeleri önerebilecekleri ve mevcut protokolleri bir topluluk olarak değiştirebilecekleri anlamına gelir.

RARI, DAO’nun uygulanmasını destekleyen jetondur. Ama RARI’yi nasıl elde edebilirsiniz?

Rarible Tokeni RARI

Daha önce de belirtildiği gibi, RARI, Rarible’ın yerel fayda tokenidir. 

Platformdan satın alınamaz ve yalnızca sanat eserleri ve diğer koleksiyon parçaları alıp satma gibi platform etkinliklerine katılarak kazanılabilir. Buna “Marketplace Liquidity Mining” denir.

Marketplace Liquidity Mining 15 Temmuz 2020’de başladı ve 19 Temmuz 2020’den itibaren her Pazar günü 200 hafta boyunca art arda düzenlenen tokenin çıkarılması. 

Bir önceki haftadaki satış ve satın alma hacmiyle orantılı olarak kullanıcılara haftalık olarak tam 75.000 RARI dağıtılır. Hem alıcılar hem de satıcılar eşit olarak dağıtılan miktarın yarısını alırlar.

RARI’ye sahip olmak bir kullanıcıya belirli haklar verir. Sistem güncellemeleri ile ilgili kararların yanı sıra, RARI sahipleri ayrıca Rarible’ın topluluk tabanlı platform moderasyonunun bir parçası olabilir.

RARI, platformda pazarlanan içeriğin küratörlüğünü yapmak için de kullanılır. Topluluk, hangi sanat eserinin haftalık seçimine ait olduğuna oy verebilir ve bu onlara ihtiyaç duydukları erişimde ek bir destek sağlar.

Gelecekte, RARI, yatırımcıların desteklemekle ilgilenebileceği en çok aranan NFT’lerin bir portföyünü içeren NFT piyasa endeksini piyasaya sürecek.

Gelecekteki diğer uygulamalar şunları içerir:

  • Fiyat Bulma Mekanizması
  • Mobil uygulama
  • Sosyal Özellikler
  • Daha Fazla İçerik Türü (AR + VR + Metaverse + 3D)
  • DeFi NFT’ler
  • Kısmi mülkiyet

Rarible (RARİ) Hakkındaki Genel Düşünce

Blockchain, kullanıcılara büyük fayda sağlayacak olan dijital dünyanın potansiyelini ortaya çıkardı. 

Geleneksel olarak, daha geniş bir kitleye bağlanmanıza yardımcı olacak aracı bulmak zorunda kalmadan bir sanat eserini pazarlamak zordur. 

Bunu yapmanın operasyonel ve finansal maliyetleri de tamamen farklı bir tartışmadır.

Ve blockchain aracılığıyla, bunlar artık çok fazla endişe duymayabilir. Nadir, koleksiyon sahiplerinin ve sanatçıların kendi varlıkları için karar verirken tamamen bağımsız olmalarını sağlayacak yeniliklerden biridir.

Rarible ayrıca, protokol yönetişim kararlarını topluluğunun takdirine bırakarak platformun olabildiğince ademi merkeziyetçi olmasını sağlar. 

Bunu akılda tutarak, önünüzdeki yol umut verici görünüyor.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

cenk dinçhttp://blokchaintr.com
Cenk Dinç Kriptoya Olan Merakını Daha İyi İfade Etmek İçin Araştırmalarını Öğrenerek Bizimle Paylaşmayı Seçti.Cenk Turizm Ve Otelcilik Okuyup Ayrıca Sitede Yazılarını Bizimle Paylaşmaktadır...

1 Yorum

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

119BeğenenlerBeğen
57TakipçilerTakip Et
1,070TakipçilerTakip Et
5AboneAbone Ol

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
35,464.00 $
35,464.00 $
0.82%
ethereumEthereum
2,466.20 $
2,466.20 $
1.8%
tetherTether
1.00 $
1.00 $
0.16%
binance-coinBinance Coin
374.49 $
374.49 $
2.12%
usd-coinUSD Coin
1.00 $
1.00 $
0.08%
cardanoCardano
1.08 $
1.08 $
0.93%
xrpXRP
0.615291 $
0.615291 $
2.2%
solanaSolana
92.47 $
92.47 $
2.01%
terra-lunaTerra
66.65 $
66.65 $
1.25%
polkadotPolkadot
17.98 $
17.98 $
1.88%

Benzer Haberler