Home Kripto Kılavuz Fungible Olmayan Token NFT Nedir? NFT Nasıl Çalışır? NFT Nasıl Satın Alınır? Yeni Başlayan İçin NFT Klavuzu

Fungible Olmayan Token NFT Nedir? NFT Nasıl Çalışır? NFT Nasıl Satın Alınır? Yeni Başlayan İçin NFT Klavuzu

0
Fungible Olmayan Token NFT Nedir? NFT Nasıl Çalışır? NFT Nasıl Satın Alınır? Yeni Başlayan İçin NFT Klavuzu

Fungible olmayan tokenler (NFT’ler), son aylarda trend olan bu tokenler hakkında bilmeniz gerekenleri bu klavuzumuzda bulacaksınız.

2009’da Bitcoin’in yaratılmasıyla, Satoshi Nakamoto muhtemelen dünyanın dijital, tahsil edilebilir CryptoKitties, Punks, Hashmasks, ünlü müzik vb. Satın alacağını asla tahmin edemezdi.

Bununla birlikte, yukarıdakilerin tümü, blok zincirindeki benzersiz varlıkları tanımlamak için tamamen yeni bir Ethereum standardını kullandı – daha iyi, fungible olmayan tokenlerin oluşturulması ve aktarılması için çözüm olarak bilinen Ethereum ERC-721 tokenleridir.

Bu makale, değiştirilebilir olmayan Fungible Token yani NFT nedir? NFT nasıl satın alınır gibi sorularınıza klavuzluk edecek bir yazı dizisini okumanızı tavsiye ederiz. aklınızda NFT’ler ile ilgili tüm sorulara cevap bulacaksınız.

Fungible Olmayan Token ”NFT” Nedir?

Fungible olmayan token NFT, Bir nesneyi veya bir varlığı benzersiz bir şekilde şifrelenmesine denir. Hem bir görüntü gibi dijital bir varlığı temsil edebilir, hem de örneğin bir ev veya araba veya bir şarkı gibi gerçek dünyadaki varlıkları da izleyebilir.

NFT, Varlıkları benzersiz bir şekilde tanımlayabileceğiniz için, bu, söz konusu varlıklar üzerinde sahiplik ve ayrıca bunların gerçekliğini kanıtlayabileceğiniz anlamına gelir.

Varlıkları benzersiz bir şekilde izlemek için neden değiştirilebilir olmayan tokenlere ihtiyacımız olduğunu merak edebilirsiniz.

ERC-20 standardı kullanılarak oluşturulan normal tokenlerle ilgili sorun , bölünebilir olmaları ve değiştirilebilir olmalarıdır.

Bu mülkü benzersiz varlıkları izlemek için istemiyoruz. Bu, dijital görüntünüzü veya fiziksel arabanızı farklı tokenlerle bölebileceğiniz ve dağıtabileceğiniz anlamına gelir.

Bu, sadece birinin tek bir varlığa işaret etmesini istediğiniz için, değiştirilemez tokenlerin tüm amacını ortadan kaldırır.

Dahası, coinlerin kopyalarını yapabilirsek, onları benzersiz bir şekilde tanımlamak imkansız hale gelir.

Bu nedenle, değiştirilebilir olmayan tokenler, değiştirilebilirlik sorununu çözer. Normal bir ERC-20 tokeni, diğer herhangi bir ERC20 tokeniyle değiştirilebilir.

Yine, ERC-721 bu kesin özelliğin üstesinden geliyor. Bu nedenle, her NFT tokeni farklı bir varlığı izler ve başka bir varlık ile değiştirilemez.

Size daha iyi bir anlayış sağlamak için, bir değiştirilebilirlik örneğine bakalım. Takas edilebilirlik özelliği, en çok Bitcoin gibi dijital para birimleri için önemlidir.

Bu, sahip olduğunuz Bitcoin’in önemi olmadığı için, insanların birbirleriyle serbestçe Bitcoin ticareti yapmalarına olanak tanır.

Bununla birlikte, dijital varlıklara takas edilebilirliği uyguladığımızda, bu, kullanıcıların bunları serbestçe takas edebileceği anlamına gelir ve varlığın sahipliğini başka herhangi bir varlıkla değiştirebileceğiniz için kanıtlayamayız.

Varlıkları benzersiz bir şekilde tanımlamak istiyorsak bu bir problemdir. Bu nedenle, fungible olmayan tokenler yaratıldı.

Fungible Token NFT’lerin Özellikleri Nelerdir?

Bu nedenle, NFT’ler için değiştirilebilir olmamanın önemini daha önce tartışmıştık. NFT’leri bu kadar arzulanan kılan şu üç özelliğe bir göz atalım – benzersizlik, nadirlik ve bölünmezlik.

NFT’de Benzersizlik

Eşsizliğin önemini daha önce tartışmıştık. NFT’ler, varlığı tanımlayan ve onu diğer varlıklardan ayıran meta veriler sağlayarak bir varlığı benzersiz şekilde tanımlamanıza olanak tanır.

Örneğin, Decentraland gibi bir proje sanal arazi parçalarını satar. Her bir arazi parçasını benzersiz bir şekilde tanımlamak için meta veriler, sanal koordinatlardan ve arazinin çimle kaplı yüzdesi veya hangi binalara sahip olduğu gibi arazinin özelliklerinden oluşur.

NFT’de Nadirlik

Kıtlık olarak da adlandırılan nadirlik, NFT’leri popüler yapan bir unsurdur. Geleneksel bir ERC20 ile token geliştiricileri, token için sınırları serbestçe tanımlayabilir.

1.000.000 token arz istediğinizi varsayalım. Evet, bu mümkün. Daha fazla jeton ister misin? Akıllı sözleşmenizdeki toplam arzı artırmanız yeterlidir (farklı algoritmalar bu olasılığa farklı kurallar koyar veya tamamen yasaklar).

NFT‘ler ile sonsuz sayıda yeni varlık yaratmak mümkün değildir. Nadirlik, her bir varlığı blok zincirinde yalnızca bir kez tanımlayabilmenizi sağlar, bu da NFT’leri toplayıcılar arasında çok arzu edilir kılar.

Bir başkası aynı varlığı ikinci kez kaydedemez, bu da varlıkları nadir hale getirir. Başka bir deyişle, insanlar onlara para harcamak istedikleri sürece, nadirlik NFT’lere değer katar.

Decentraland örneğine geri dönmek için, bir oyunda gerçekten bir arazi parçasına sahip olabilir ve onu gerçek bir arazi parçası gibi takas edebilirsiniz.

NFT’de Bölünmezlik

Son olarak, NFT’leri bölemezsiniz. Örneğin, bir tam bitcoin sahibi olabilirsiniz. Bununla birlikte, tam bir Bitcoin satın almak için yeterli paranız yoksa, bir Bitcoini daha küçük değerlere bölebilir ve bir Bitcoin’in 1 / 10’unu satın alabilirsiniz.

Bitcoin cinsinden belirtilen birimler satoshiler olarak bilinir.

Bu örneği genişletmek için, kullanıcıların bir tren biletinin % 10’unu satın almasına izin vermek istemezsiniz.

Diğer bir deyişle, Bitcoin’in değiştirilemez nitelikleri varsa, yalnızca tam bir Bitcoin satın alabilirsiniz.

Fungible Token NFT’ler Nasıl Çalışır?

Daha önce de belirtildiği gibi, Ethereum , geliştiricilerin benzersiz varlıkları tanımlamasına izin veren ERC-721 standardını tanıttı .

24 Ocak 2018’de sonuçlandırıldı ve Ethereum sözleşmelerinin buna uyması için gereken işlevleri tanımladı.

Ancak, gerçek sihir burada gerçekleşirken, ERC721 meta veri sözleşmesi bizim için çok daha ilginç.

Tanımlamak istediğimiz NFT için hem isim hem de sembol sağlayabiliriz. Ayrıca, NFT’nin benzersiz özelliklerini tanımlayan bir JSON dosyasına işaret eden bir URI sağlamalıyız .

JSON dosyası, NFT’yi daha fazla tanımlamak için ad, açıklama ve görüntü URL’si gibi özellikleri izlediğimiz başka bir veri gösterimi biçimidir.

Neden Fungible Olmayan Tokenlere (NFT) İhtiyacımız Var?

NFT’ler dijital ekonomiler için çok uygundur. Örneğin oyun endüstrisi birçok mikro ekonomiye ev sahipliği yapmaktadır.

CS: GO, League of Legends veya Fortnite: Battle Royale gibi oyunlara bir göz atmanız yeterli. Bu oyunların her biri, oyuncular arasında takas edilebilecek bir oyun içi varlık ekonomisine ev sahipliği yapıyor.

Oyuncular genellikle bir oyunu kazanmak için avatarları için kaplamalar veya silahları için çıkartmalar gibi oyun içi varlıklar alırlar.

Burada oyuncular, oyun deneyimlerini geliştirmek için güzel bir görünüm elde etmek için para ödemeye isteklidirler.

Bununla birlikte, oyuncular bu varlıklara gerçekten sahip değildir ve çoğu zaman oyun, oyun içi varlıkların fiyatını kontrol edebilir veya belirli bir görünümde fiyatının keskin bir şekilde düşmesine neden olabilecek değişiklikler yapabilir.

Bu geçmişte CSGO derilerinde oldu.

Bundan kaçınmak için:

“NFT’ler, oyun ekonomileri için harika bir kullanım alanıdır, böylece dijital varlıklar değiştirilemez, kıtlık kontrol edilebilir ve oyuncular bu dijital varlıkları takas edebilir.”

Bu, bir silahın veya avatar görünümünün farklı oyunlarda kullanılabileceği oyun arası ekonomiler yaratma olasılığını bile açacaktır.

Ayrıca, merkezi olmayan kimlik hareketi, eviniz veya arabanız gibi fiziksel mülkleri merkezi olmayan kimliğinize bağlayabileceğiniz için NFT’lerden de yararlanır ve küresel bir pazarda varlıkları güvenmeden aktarabileceğiniz gerçek bir sahiplik kanıtı haline gelir.

Aşağıdakilerini birer NFT Yapıp Benzersiz Bir Şekilde Şifreleyebiliriz:

  • Koleksiyonluklar
  • Sanat: Hem fiziksel hem de dijital
  • Dış görünümler veya çıkartmalar gibi oyun içi öğeler
  • Bir arazi parçası gibi sanal dünyadaki öğeler
  • Arabalar veya evler gibi gerçek dünya varlıkları
  • Sertifikalar veya tıbbi geçmiş gibi kimlikle ilgili özellikler.

NFT’yi Kullanan Ben Ünlü Proje

NFT’leri aktif olarak hangi projeler kullanıyor?

Birçok proje NFT’leri tanıttı. Bu teknolojiden yararlanan en önemli projelerden bazılarına bir göz atalım.

CryptoKitties

CryptoKitties hakkında konuşmamak imkansız çünkü bu, ana akım medyayı vurmak için NFT’lerin ilk kullanım durumuydu .

Konsepti, Pokemon Go ile yakından bağlantılıdır. Her biri benzersiz özelliklere sahip Pokemonları toplamak yerine, belirli özelliklerle gelen dijital kripto kedileri toplayabilirsiniz.

Kedileri yetiştirerek yeni kediler yaratabilir ve böylece yeni özellikler keşfedebilirsiniz.

Decantraland (MANA)

Sırada, Decentraland , bir parça sanal araziye sahip olabileceğiniz bir sanal gerçeklik dünyasıdır.

Oyun, arazinizi daha da geliştirmenize veya üzerine bir şeyler inşa etmenize olanak tanır. Tüm bu ayrıntılar, NFT’nizin meta verilerinde saklanır.

En önemlisi, oyun sanal araziyi diğer oyuncularla takas etmenize izin verir, böylece büyük sanal topluluklar oluşturabilirsiniz.

Gods Unchained

Kart oyunları oynamayı ve bunları Yu-Gi-Oh gibi arkadaşlarınızla takas etmeyi hatırlıyor musunuz? Bazı koleksiyoncular, koleksiyonlarını tamamlamak için eBay’de veya diğer çevrimiçi pazarlarda kart listelemeye kadar gitti.

Gördüğünüz gibi, eskiden kart takas etmek ve toplamak kolay değildi. Kart toplayıcıları çeşitli belirsizliklerle uğraşmak zorunda kaldı –

  • Bir kart için ödeme yaparsam ve kartı almazsam ne olur?
  • Ya çevrimiçi olarak satın aldığım kart sahte ise?
  • Bir kartı satın aldıktan sonra sahipliğini nasıl kanıtlarım?

Gods Unchained , kartların NFT olarak verildiği bir koleksiyon kart oyunu yarattı. Bu nedenle, kartların sahipliği dijital olarak aktarılabildiği için yukarıdaki tüm sorunların çözülmesi ve her kartın gerçekliğini doğrulayabilirsiniz.

Ayrıca, basit bir Ethereum işlemi yoluyla kartların sahipliğini hızla değiştirebilirsiniz.

NBA NFT’leri

NBA Top Shots, şüphesiz, FLOW blok zincirine dayanan NFT’ler için en popüler platformlardan biridir.

Çeşitli NBA oyunlarından farklı anların yakalandığı ve ardından NFT’lere dönüştürüldüğü yeni bir konsept. Farklı nadirliğe sahip çeşitli tokenler vardır.

Örneğin, bazı anlar yalnızca birkaç NFT’ye, diğerleri ise – binlerce NFT’ye dönüştürülür.

Yatırımcılar onlara sahip olmak için piyasayı sular altında bıraktıkça bazılarının değerinin hızla artmasının nedeni budur.

Daha da ilginci, platform hızla en çok heyecanlananlardan biri haline geldi ve her paket düşüşü, bekleme listesindeki binlerce insanı katılmaya hevesli bir şekilde alıyor.

NFT’ler için OpenSea Pazar Yeri

Son olarak, herhangi bir NFT’nin platformda açık artırmaya çıkarılmasına izin veren OpenSea pazarından bahsetmeye değer .

OpenSea, ticaretin akıllı bir sözleşmeyle gerçekleştiği merkezi olmayan bir pazar yeri olarak hareket eder.

CryptoKitties, SuperRare art, Gods Unchained kartları ve hatta Ethereum alan adları dahil olmak üzere 200’den fazla NFT türü ile ticaret yapmanızı sağlar .

NFT’ler Nasıl Satın Alınır?

Artık NFT’lerin ne olduğunun farkında olduğunuza göre, onları nasıl satın alabileceğinizi görelim.

Öncelikle, NFT’lerin hacmiyle büyüyen birkaç popüler pazar yeri var. Bunlardan biri OpenSea, diğeri Rarible.

OpenSea’de bir NFT’nin nasıl satın alınacağına bir göz atalım. İkisini de kullanmak için MetaMask gibi ERC-721 uyumlu bir cüzdan bağlamanız gerekir.

Platformun göz atma bölümü böyle görünüyor. Gördüğünüz gibi, sol tarafta, genellikle en çok trend olan çeşitli koleksiyonlar bulabilirsiniz.

Her NFT’nin altında, müzayede tamamlanana kadar ne kadar zaman kaldığını görebilirsiniz. Bu örnek için, mevcut ilk NFT’ye tıklıyoruz – Sarılmış MoonCat.

Belirli NFT satın alma sayfası böyle görünüyor. Önünüzde gerekli tüm bilgilere sahipsiniz. Bu, fiyat geçmişini (herhangi bir işlem verisi varsa), oluşturucuyu, NFT’nin bir açıklamasını ve aşağıdaki mevcut teklifleri içerir. Buradan iki seçenek var.

İlk olarak, NFT’yi doğrudan liste fiyatı üzerinden satın alabilirsiniz. Bu durumda, 0,9999 ETH’dir.

Ancak müzayedeye katılmak istiyorsanız, aşağıdaki düğmeyi kullanarak “teklif vermeniz” gerekir. Teklifiniz kabul edilirse hesabınızdan para çekilecek ve ETH karşılığında NFT alacaksınız.

NFT’ler Geleceği Hakkında

Peki, NFT’ler değer almayı nasıl başardı? Bu, belirli bir tablonun neden 1.000 Euro değerinde olduğunu sormakla aynı şey.

Tek sahibi olduğunuzu bildiğiniz ve gerçekliğini ispatlayabildiğiniz bir dijital resme sahip olabileceğiniz gibi sahte de olabilecek fiziksel bir tablo için neden 1000 dolar ödeyesiniz?

Sonuç olarak, bir NFT’nin değeri, herhangi bir tahsil edilebilir üründe olduğu gibi, bunun için ne kadar para ödemeye istekli olduğuna bağlıdır.

Değer, nesnenin doğasında değil, onu değerli gören insanlar tarafından atanır. Özünde değer paylaşılan bir inançtır.

Bazı belirli NFT’lerin değer açısından kesinlikle patlama yaptığını belirtmek de ilginçtir. Örneğin, Beeple’ın “İlk 5.000 Gün” NFT’si 69 milyon dolara satıldı .

Sonuç olarak, NFT’ler hem dijital hem de fiziksel öğelerin sahipliğinin ve orijinalliğinin kanıtı olarak hareket ettikleri için son yıllarda çok fazla popülerlik ve maruz kalma kazanmıştır.

Bunun da ötesinde, NFT’ler, kullanıcıların güvenilir bir şekilde mülkiyeti devretmesine olanak tanıyarak dolandırıcılığı ortadan kaldırır.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here