Değiştirilemez Tokenler, Non-Fungible Token-NFT Gerçek mi, Balon mu?

Hedge fonlarının MicroStrategy’nin oyun kitabını kopyalamaları ve Bitcoin satın almaları daha olası olsa da, birçok günlük yatırımcı ve meraklı dijitalist, kanıtlanabilir derecede kıt bir dijital varlık sınıfını dört gözle bekliyor.

Sadece iki yıl içinde, fungible olmayan token (NFT) pazarı, 2020’de 340 milyon dolara ulaşan 10 katına yakın bir büyüme gösterdi.

Mart 2021’de twitter’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jack Dorsey’nin 2,9 milyon doların üzerinde bir NFT olarak ilk tweet . Bir NFT’nin değeri, benzersizliğinden gelir çünkü kripto para biriminin aksine, özdeş bir öğe ile değiştirilemeyen dijital bir varlıktır.

Son altı ayda, değiştirilebilir olmayan belirteçler (NFT’ler) neredeyse tüm diğer kripto para birimi segmentlerini geride bıraktı. 

Dünya, dijital sanatın göz kamaştırıcı meblağlar karşılığında satıldığını gözlemledi. Örneğin, Beeple takma adıyla bir dijital sanatçı olan Mike Winkelmann, Christie’s’de “Her Gün: İlk 5000 Gün” adlı eserini 69 milyon dolara sattı. 

Larva Labs tarafından oluşturulan başka bir dijital sanat koleksiyonu olan CryptoPunks, 7,5 milyon dolara satılan bir NFT (pipo içen bir uzaylı) ile çok pahalı olduğunu görüyoruz.

Bu rakamlar bize bir şey söylerse, değiştirilemeyen tokenlerin benzeri görülmemiş seviyelere ulaştığını söylüyorlar. 

Görüntünün kimliğini doğrulamanın bir yolu olmadıkça, bir sanat eserini dolandırarak satmak daha kolaydır. 

Ama o zamana kadar, çok da rafine olmayan bir NFT alanında yaşıyoruz. 

NFT’ler yeni bir teknoloji olsa da, uzun vadeli değerleri tartışmalıdır. Bunların bir aldatmaca olduğunu ve 2021 piyasa balonunun bir işareti olduğunu düşünüyoruz:

  • Tartışmaya açık kıtlık

NFT’ler, bir kullanıcının bir dijital dosya örneğinin sahipliğini onaylar. Bu örnek benzersiz olsa da, diğer benzersiz örnekler kolayca oluşturulabilir. Örneğin, Jack Dorsey’in ilk tweet’ini satın almak, tweet’inin benzersiz ve değiştirilemez bir kimlik numarasıyla bir kopyasını satın almaya benzer. Yani NFT’nin sahibi orijinal tweet’in sahibi değil.

  • Büyük, likit piyasalar oluşturmama geçmiş kaydı

Kripto para gibi önceki NFT örnekleri, momentumlarının önemli bir bölümünü kaybetti

  • Bloomberg

Bloomberg tarafından bildirildiği üzere Nisan ayında NFT’nin ortalama fiyatındaki fiyat düşüşleri .

  • Karbon etkisi

NFT’leri satın almak ve satmak için kullanılan kripto para birimleri tarafından büyük bir karbon ayak izi üretilir.

Bunlar, bugün işlem gören NFT’lerin çoğunu oluşturan statik NFT’lerle ilgili yorumlardı. Bununla birlikte, dinamik NFT’ler gelecekte gerçek dünya uygulamaları üreten bazı değerlere sahip olabilir.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

cenk dinçhttp://blokchaintr.com
Cenk Dinç Kriptoya Olan Merakını Daha İyi İfade Etmek İçin Araştırmalarını Öğrenerek Bizimle Paylaşmayı Seçti.Cenk Turizm Ve Otelcilik Okuyup Ayrıca Sitede Yazılarını Bizimle Paylaşmaktadır...

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

121BeğenenlerBeğen
57TakipçilerTakip Et
1,116TakipçilerTakip Et
5AboneAbone Ol

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
61,305.00 $
61,305.00 $
0.08%
ethereumEthereum
4,139.85 $
4,139.85 $
3.17%
binance-coinBinance Coin
485.70 $
485.70 $
1.05%
tetherTether
1.01 $
1.01 $
0.12%
cardanoCardano
2.16 $
2.16 $
0.47%
solanaSolana
195.36 $
195.36 $
2.7%
xrpXRP
1.09 $
1.09 $
0.31%
polkadotPolkadot
43.73 $
43.73 $
1.09%
dogecoinDogecoin
0.250617 $
0.250617 $
1.73%
usd-coinUSD Coin
1.01 $
1.01 $
0.23%

Benzer Haberler