Home Kripto Kılavuz Litentry (LIT) Nedir? Litentry Özellikleri Nelerdir?

Litentry (LIT) Nedir? Litentry Özellikleri Nelerdir?

0
Litentry (LIT) Nedir? Litentry Özellikleri Nelerdir?

Litentry (LIT) , bir kimlik eşleştirme ve kimlik belirleme mekanizması içeren, Substrate üzerine inşa edilmiş, merkezi olmayan bir çapraz zincir kimlik toplayıcısıdır.

Günümüz dünyasında kişisel veriler ve kimlik her şeydir. Geleneksel dünyadaki bazı şirketler kullanıcı verilerini satarak milyonlar kazanıyor.

Merkezi olmayan dünyada, blockchain tabanlı firmalar zarar ediyor.

Örneğin, bir kullanıcı ücretsiz airdrop’lu jetonlardan yararlanmak için birden fazla hesap oluşturabilir.

Ayrıca, merkezi olmayan finansmanı (DeFi) güçlendiren platformların, kullanıcıların kredi geçmişini izleme yolu yoktur, bu da kredi verirken daha yüksek teminat almalarını sağlar.

Neyse ki, dağıtılmış ekosistemdeki kimlikleri güvenli bir şekilde takip etmenin yeni bir yolu var.

Litentry tarafından desteklenen, blok zinciri odaklı platformların yalnızca güç belirteci takaslarından daha fazlasını yaptığını görebiliriz.

Artık Uniswap’te kullanıcının para yatırma ve çekme işlemlerini taramak mümkün. Ayrıca, bir kullanıcının etkinliği topluluk tarafından yönetilen bir blok zincirinde de değerlendirilebilir.

Platform çok çeşitli olduğu için aşağıda önemli noktalara bakıyoruz.

Litentry (LIT) Arkasında Kimler Var?

Litentry (LIT), Almanya merkezli bir blockchain profesyonelleri ekibi tarafından geliştirilmiştir.

Kurucusu, merkezi olmayan bir ağ olan Parity’nin ilk katılımcıları arasındaydı. Özellikle, proje mühendisliği ekibinin geçmişi Ethereum‘a dayanmaktadır.

Protokol, bir Web3 Vakfı hibesi ile finanse edilmektedir. Proje , Github sayfasında organizasyon iznine sahip sekiz ekip üyesini listeler.

Litentry (LIT) Nedir?

Litentry (LIT), merkezi olmayan kimliğe (DID) odaklanarak, kullanıcı kimliklerinin birden çok dağıtılmış protokole bağlanmasına izin verir.

Litentry, DID’leri topladığı, indekslediği ve blok zincirlerine dağıttığı bir DID toplayıcı görevi görür.

Daha da önemlisi, tüm bu faaliyetleri merkezi olmayan ve doğrulanabilir bir şekilde gerçekleştirir.

Özellikle, Substrate ağına dayanan platform, Web3 destekli uygulama ekosisteminde kimlik yedekliliğini ortadan kaldırma hedefine doğru çalışıyor.

Sorun

Mevcut internet dünyasında, üçüncü şahıslar, kullanıcı şifrelerini ve çevrim içi faaliyetleriyle ilgili verileri depolamanın kontrolünü ele alır.

Ne yazık ki, internet kullanıcıları, olumsuz hüküm ve koşulları kabul etmeye zorlanıyor ve sonuç olarak kişisel verilerinin kontrolünü azaltıyor.

Litentry, blockchain teknolojisini kullanarak kullanıcı odaklı bir interneti güçlendirerek kullanıcı verilerinin kontrolünü kullanıcılara iade ederek değişikliği getiriyor.

Böylelikle, kullanıcı verilerini kullanmaktan kaynaklanan gelir, kullanıcıların kârı paylaşmalarını sağlar. Litentry’den önce, bu karlar kullanıcı verilerini yöneten üçüncü taraflara gidiyordu.

Litentry platformunun Temel Özellikleri

Merkezi olmayan defter teknolojisini (DLT) kullanmanın yanı sıra, platform, blok zinciri sektörüne çok ihtiyaç duyulan devrimi getirmesine yardımcı olan başka kritik özelliklere de sahiptir .

Bunların anahtarları şunları içerir:

 1. Kimlik yönetimi – Platform tamamen kimliklerle ilgilidir ve bunların yönetimi protokolün merkezinde yer alır.
 2. Bu özellik, kullanıcı tarafından kullanılan uygulamalardan ve / veya hizmetlerden kaynaklanan anonim ve bağımsız kimlikleri güçlendirir.
 3. Dağıtılmış depolama – Verileri topladıktan sonra protokol, dağıtılmış dünyanın her köşesinden erişimi geliştirmek için bunları merkezi olmayan bir şekilde depolar.
 4. Kimlik belirleme – Bu benzersiz bir özelliktir. Tıpkı jetonları stake etmek ve ödüller kazanmak gibi, Litentry de kullanıcıların kimliklerini paylaşmalarına ve ödüllendirilmesine olanak tanır.
 5. Merkezi olmayan katılımcılar – Proje, farklı platformları veya hizmetleri kullanmak için birden fazla hesap oluşturmak yerine, kullanıcıların çeşitli hizmetlerle anonim olarak etkileşimde bulunmak için tek bir kimlik kullanmasına olanak tanır.
 6. İlginç bir şekilde, kullanıcının şifre veya başka herhangi bir kayıt bilgisi vermesi gerekmez.

Litentry Mimarisi

Yukarıdaki tüm özellikleri hayata geçirmek için protokol, katmanlı bir mimari kullanır. En üst katmanda, Substrate üzerinde oturan Litentry Runtime bulunur.

Çalışma Zamanı katmanı, Polkadot’un bir Parachain’idir ve kimlikler oluştururken çevrimdışı çalışanları kullanır.

İkinci katman Kullanıcı Tarafıdır . Burada kullanıcılar, kontrolleri altındaki verilere gelince kaslarını esnetiyorlar.

Uygulamalardan gelen kullanıcı verilerinin anonim olduğunu, merkezi olmayan bir şekilde depolandığını ve kriptografik olarak ayrıldığını unutmayın.

On Litentry Şifrematik katmanında , mobil veri merkezi var. Hub, bir kullanıcının farklı kimliklerini yönetmek için kullanılabilir. Ek olarak, hub, kullanıcının istediği çeşitli IoT cihazlarına bağlanabilir.

Sırada, geliştiricilerin tamamen merkezi olmayan uygulamalar ve / veya hizmetler oluşturmak için yaratıcı öz kaynaklarını harekete geçirmelerini sağlayan Litentry SDK var .

Ek olarak, Litentry IPFS veri merkezi , kullanıcılara kimliklerine ekli verileri kontrol etme şansı sunar.

Ara yazılım katmanı , zincir dışı yakalama ve sorgu sunucuları gibi hizmetleri içerir. Ayrıca, ön uç uygulamaların merkezi olmayan ağlara bağlanmasına yardımcı olan bir istemci tarafı SDK kitaplığından oluşur.

Litentry Tokenomics

Teşvik Litentry platformunda mekanizması, bu tip bir kimlik Staker, doğrulama, harici depolama düğüm ve veri alıcı olarak hesap farklı katılımcı içine alır.

 1. Kimlik sahibi – Bu, bir kimlik kaydına sahip olan ve kimlik havuzunda payı olan kişidir.
 2. Kimlik doğrulayıcı – Bir kimlik staker, kimliği onaylandığında yeni blokların doğrulayıcısı haline gelir.
 3. Depolama – Bir kimlik hakkındaki tüm verileri merkezi olmayan bir şekilde depolar.
 4. Düğüm – Düğüm , Litentry platformunun kritik bir bileşenidir. İşi, kimlik doğruluğunu onaylamak için zincir dışı işçileri çağırmak ve merkezi olmayan harici depolarla bağlantı kurmak gibi işlevleri yerine getirmektir.
 5. Veri alıcı – Bu, blok zincirinde kimlik doğrulaması isteyen herhangi bir varlıktır.
 6. Veri oluşturucu – Bunlar veri üreten varlıklardır ve geçiş hizmetleri sunan uygulamaları, kullanıcıları veya hizmetleri içerebilir.

Litentry Simgesi (LIT)

Litentry’nin temel varlığına LIT denir. Ağ, kimlik havuzundaki kimlik belirleyicileri ödüllendirmek için varlığı kullanır.

Stake sahiplerinin aldığı iki tür ödül, blok ödülü ve eşleştirme ücretidir.

Değerlendiricilerden ayrı olarak, doğrulayıcılar verilerin doğruluğunu doğru bir şekilde doğrulamak için motive olurlar. Öte yandan, veri üreticileri, Litentry Vakfı’ndan hibe şeklinde yararlanır.

Harici depolama operatörleri, hizmetle bağlantı kuran kullanıcılar tarafından ödenen ücretin bir bölümünü kazanır. LIT belirteçleri kullanılarak teşvik edilen diğerleri düğümlerdir.

LIT jetonlarını kullanarak ödeme yapanlar arasında kimlik alıcıları bulunur. Bir kimlik eşleştirme işlemi sırasında bu varlıkların yalnızca kazanan kimliğe veya kimliklere erişebildiğini gözlemleyin .

Litentry (LIT) Hakkındaki Genel Sonuç

Kimlik sorunu iki yönlüdür; kullanıcılar bir şirketi dolandırmak için birden fazla varlık oluşturabilir.

Öte yandan, kötü niyetli aktörler kullanıcı verilerini toplar ve gerçek veri sahiplerinden kazanç sağlamadan en yüksek teklifi verene satarlar.

Neyse ki Litentry, sorunu hem kimlik sahiplerinin hem de merkezi olmayan platformların yararına kapsamlı bir şekilde çözmek için katmanlı bir yaklaşım kullanıyor.

İşte, çoğu zaman gözden kaçan en önemli sorunların bazılarını çözmek için benzersiz bir yaklaşımla gelecek vaat eden başka bir proje.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here