Cardano Plutus Destekli Akıllı Sözleşmeler İçin Çalışıyor

Blockchain platformu Cardano, yerel Plutus dili aracılığıyla akıllı sözleşme yeteneklerine öncülük edecek bir sonraki büyük yükseltmesi için hazırlanıyor.

Cardano, bir sonraki büyük yükseltmesi olan Alonzo’nun ardından akıllı sözleşmeler yazmak için kullanılacak yerel programlama dili olan Plutus hakkında daha fazla ayrıntı yayınladı.

Cardano’nun arkasındaki firma olan IOHK, 13 Nisan’daki bir blog yazısında , Plutus sözleşmelerinin zincir üzerinde çalışan parçalardan ve bir kullanıcının makinesinde zincir dışı çalışan parçalardan oluştuğunu açıkladı.

Her iki bölümün de aslında Haskell programlama dilinde yazıldığını, ancak Cardano’da akıllı sözleşmeler için çerçeve sağlayan Plutus tarafından derlendiğini ekledi.

Bitcoin Benzerliği İle Göze Çarpıyor

Tıpkı Bitcoin gibi, Cardano da girdilerin önceki işlemlerden harcanmamış çıktılar olduğu UTXO (harcanmamış işlem çıktısı) modelini kullanır. Bununla birlikte, ağ, diğer muhasebe modellerine göre benzersiz avantajlar sunan genişletilmiş bir UTXO modelini (EUTXO) kullanmak için bunun üzerine genişletildi.

EUTXO modeli, teknik özelliklerine çok fazla girmeden, esasen işlemlerin geçerliliğinin işlem blok zincirine gönderilmeden önce zincir dışı kontrol edilmesini sağlar. Bu, tüm işlemleri zincirde işleyen Ethereum Layer 1’in tersidir. İşlem yürütme maliyetleri, başka bir benzersiz özellik olan iletimden önce zincir dışı olarak da belirlenebilir.

Plutus Core, bu EUTXO işlemlerinin parametrelerini tanımlamak ve akıllı sözleşmeler için geliştirilen kodu derlemek için kullanılacaktır. Bir Plutus Uygulama Çerçevesi (PAF), tam web tarayıcısı birlikte çalışabilirliği ile ağ üzerinde çalışan hizmetlere ve uygulamalara kolay erişim sağlayacaktır.

“PAF’ın üzerine yazılan uygulamalar, web tarayıcısından uygulamayla etkileşimde bulunmak için kullanılabilecek bir HTTP ve WebSocket arabirimini otomatik olarak sağlar.”

Cardano , kullanıcıların benzersiz şekilde tanımlanmış özel tokenlar oluşturmasına ve onlarla işlem yapmasına olanak sağlamak için Şubat ayındaki ‘Mary’ yükseltmesinde yerel tokenları başlattı . Plutus, mevcut token yeteneklerini genişletecek ve zaman kilitlerine ihtiyaç duyabilecek NFT’ler için faydalı olacak basım politikalarını büyük ölçüde geliştirecek.

Üçüncü Çeyrekte Cardano Alonzo Yükseltmesi

Plutus, akıllı sözleşmeler ve dapp oluşturma yeteneği sunan Cardano yol haritasında önemli bir yükseltme aşaması olan Alonzo yükseltmesinin bir parçasıdır. Daha önceki bir blog gönderisinde , ekip bir zaman çizelgesini ima etti:

“Mayıs ve Haziran, kalite güvencesi ve kullanıcılarla test etme zamanı olacak ve bunu dört hafta sürecek bir özelliğin dondurulması izleyecek. Bu, kripto borsalarına ve cüzdanlarına, Alonzo protokol güncellemesine yükseltme ve hazırlanma zamanı sağlayacaktır. Alonzo yükseltmesinin (hard fork) yaz sonunda gerçekleşmesini bekliyoruz, “

Cardano’nun yerel ADA tokenı, Coingecko’ya göre yazım sırasında 1.45 dolardan % 2.3 düşüşle işlem görüyordu. 14 Nisan Çarşamba günü tüm zamanların en yüksek seviyesi 1.53 $ ‘ı gördü.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

Sedat ATASEVERhttp://blokchaintr.com
1998 yılında Düzce’de doğan Sedat ATASEVER, Abant izzet baysal tarih bölümü mezunu. Blockchain, Bitcoin ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya yönlendirmiştir. Sedat, 2017 'de Bitcoin ile tanıştıktan sonra araştırmalarını sürdürmeye devam etmiş ve bu araştırmalarını bizimle paylaşmaktadır.

Düşüncenizi Paylaşın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

119BeğenenlerBeğen
57TakipçilerTakip Et
1,070TakipçilerTakip Et
5AboneAbone Ol

StormGain, Milyarlarca Akıllı Telefon Kullanıcısına Hizmet Vererek Kripto Madenciliği Oyun Alanını Seviyelendiriyor

Kripto para madenciliği kavramının bugünlerde biraz olumsuz bir çağrışımı var. Özel ve pahalı donanım gerektirdiğinden birçok kişi bunu elektrik israfı olarak görüyor. Peki ya...

Goldexco.in, kullanıcıların % 50’ye varan indirimle ETH satın alabilecekleri bir kampanya başlatıyor! 

Goldexco.in indirimli ETH satın alabileceğiniz yeni bir kampanya başlattı. Bu kampanya da %50 indirimle ETH sahibi olabilirsiniz. Detaylar aşağıda yer almaktadır. İndirim Süresi: 24 Mayıs 2021, 10:00...

Student Coin (STC) Token Yayında Ve 10’dan Fazla Kripto Para Borsasında Yer Alıyor

Öğrencilere ve kripto para birimlerine yönelik benzersiz yaklaşımı nedeniyle 500'den fazla üniversite tarafından desteklenen Student Coin , ICO'ya ayrılmış olan tüm STC tokenlerini beklenenden daha kısa bir sürede...

GLDX TOKEN 23 NİSAN 19:20 de SATIŞTA

Goldexco.in Forbes 500'ün %65'inin bulunduğu ticari statünün ve hakların en kapsamlı yasalar altındadünya devlerinin tercih ettiği Delaware eyaletinde faaliyetlerine başladı. Türkiye iş ortağı Devasa...

Blokchaintr.com Türkiye’nin En Sevilen Haber Uygulaması Bundle’da

Blokchaintr.com'da yayıncıları arasında bulunduğu Bundle’ın yeni versiyonu App Store ve Google Play’de! Bundle dünyanın dört bir yanından 15 bine yakın yayıncıyı kullanıcılara sunan bir...

En Son Haberler

bitcoinBitcoin
35,257.00 $
35,257.00 $
0.76%
ethereumEthereum
2,446.38 $
2,446.38 $
1.93%
tetherTether
0.999346 $
0.999346 $
0.16%
binance-coinBinance Coin
372.14 $
372.14 $
2.29%
usd-coinUSD Coin
0.998487 $
0.998487 $
0.04%
cardanoCardano
1.08 $
1.08 $
1.12%
xrpXRP
0.610539 $
0.610539 $
2.56%
solanaSolana
92.03 $
92.03 $
2.07%
terra-lunaTerra
66.17 $
66.17 $
3.52%
polkadotPolkadot
17.84 $
17.84 $
1.77%

Benzer Haberler