Home Altcoin Haberleri Altcoin Nedir? Altcoin Sezonu Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Altcoin Klavuzu

Altcoin Nedir? Altcoin Sezonu Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Altcoin Klavuzu

0
Altcoin Nedir? Altcoin Sezonu Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Altcoin Klavuzu

Bitcoin trendi yükselirken, eminim ki, Kripto para birimleri ve Altcoinler. Haberlerde veya bazı web sitelerinden duymuş olabilirsiniz veya kendi başınıza keşfetmiş olabilirsiniz. Belki nereden başlayacağınızı veya nasıl kullanacağınızı bilmiyorsunuzdur.

Paniğe gerek yok!! İşte size özel olarak ayrıntılı adım adım kılavuz. İlk kurulumdan ilk paranızı almaya kadar her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Altcoin Satın Al

Artık satın almak mı istiyorsunuz? O zaman bir kripto borsasına kaydolmanın zamanı geldi. Bir borsaya kaydolduktan sonra dakikalar içerisinde alım-satım yapmaya başlayabilirsiniz. BlockchainTR’nin profesyonel ekibi olarak Binance borsasına kayıt olmanızı önerebiliriz. Binance, uluslararası olarak kullanılan dünya çapında bir kripto borsasıdır. Binance borsasına kayıt olduktan sonra fiat para birimleriniz ile kripto para satın almakay başlayabilirsiniz. Binance borsası, düşük ücretleri ile tanınan dünyanın en büyük borsasıdır. Düşük işlem ücretleri, düşük miktarlarda para ile ticarete başlasanız bile yine de iyi kar elde edebileceğiniz anlamına gelir. Ekibimiz, Binance‘deki ilk işleminizde size başarılar diler!

Altcoinler nedir?

Altcoin veya alternatif bir dijital varlık, Bitcoin dışındaki ve Bitcoinden sonraki tüm kripto para birimlerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. BTC genellikle orijinal kripto para birimi olarak görülürken, diğer dijital varlıklar kripto kullanıcılarına alternatif çözümler sunar.

ExchangeBenefitsNumber of CryptoMore information
 /></a><br /><p class=Binance

Best exchange worldwide, 250+ cryptocurrencies available

100+

Open
Binance
 /></a><br /><p class=
OKEX

Low fees, 100+ cryptocurrencies available

100+

Open
OKEX
 /></a><br /><p class=
Kraken

International exchange

75-100

Open
Kraken
 /></a><br /><p class=Coinbase

Biggest US Crypto Exchange

100+

Open
Coinbase
 /></a><br /><p class=
eToro

Platform for Crypto & Stocks

75-100

Open
eToro

Altcoinler Bitcoin’e benzer. Eşler arası güvenli işlemlere izin veren blok zinciri adı verilen bir teknolojiyi kullanan kripto para birimleridir. Altcoinler, farklı kullanıcılara hitap etmek için kuralları biraz değiştirerek Bitcoin’in başarısına dayanır.

CoinMarketCap’e göre, piyasada yaklaşık 5.400 kripto para birimi var ve hiçbiri dijital varlık endüstrisinin başlangıcından bu yana Bitcoin’in lider konumunu devralmayı başaramadı.

Altcoinlerin Ne Zaman Çıktı?

Bitcoin’in tarihi, 2009 yılında gizemli Satoshi Nakamoto’nun dünyanın ilk kripto para birimini yaratmasıyla başladı. 2011 yılında, Namecoin (NMC) Bitcoin’den sonra yaratılan ilk kripto para birimi olarak ortaya çıktığında altcoinlerin resmen varolduğunu kabul edebiliriz.

Namecoin, Bitcoin’den sonra ilk dijital varlık iken, ikinci en büyük kripto para birimi olarak konumu kısa süre sonra diğer altcoinler tarafından alındı. Bunlardan biri, Bitcoin’e çok benzeyen bir kripto para birimi olan Litecoin (LTC).

Ağustos 2013’te Ripple (XRP), kripto para birimleri arasına katıldı. Ardından, altcoin tarihindeki önemli olaylardan biri, Ethereum’un Temmuz 2015’te doğuşuydu. O zamandan beri, kripto endüstrisine yeni kullanım durumları ve yenilikçi çözümler sağlayan binlerce yeni altcoin ortaya çıktı.

Farklı Altcoin Türleri Nelerdir?

Genel olarak aşağıdaki gibi tanımlanabilecek dört farklı Altcoin türü vardır:

1) Büyük Altcoinler: Bu kategori, kripto pazarından büyük paylar almayı başaran altcoinleri içerir. Büyük altcoinler genellikle daha yüksek likidite, daha düşük volatilite, büyük aktif kullanıcı toplulukları ve zaten kurulmuş bir altyapıya sahiptir. Örnekler: Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Bitcoin Cash (BCH).

2) Stablecoins: Birçok kripto projesi, değeri bir veya bir sepet varlığa sabitlenmiş bir kripto para birimi olan kararlı madeni para çözümlerini tanıttı. En yaygın sabit paralar, USD veya EUR gibi büyük fiat para birimlerine sabitlenmiştir. Örnekler: Tether (USDT), DAI, Digix Gold (DGX).

3) NFT Jetonları: Değiştirilemeyen jetonlar, doğrulanabilir dijital kıtlık ve dijital sahiplik oluşturmak için kullanılır. Aynı zamanda birden fazla platformda varlık birlikte çalışabilirlik olasılığını da beraberinde getirir.Birçok benzersiz uygulamada, kripto sanatı, kripto koleksiyonları ve kripto oyunları gibi farklı dijital nesneleri içeren NFT’ler kullanılır.

3) Fayda Jetonları ve Madeni Paralar: Çoğu altcoin, yardımcı jetonlar olarak kategorize edilir. Bu dijital varlıklar, kullanıcılarına belirli haklar verir. Bir işletme bir fayda jetonu oluşturduğunda, bu, gelecekte takas edilebilecek bir tür dijital kupon oluşturduğu anlamına gelir. Menkul kıymet belirteçlerinin aksine, hizmet belirteçleri varlık olarak kullanılmaz ve doğru şekilde kurulurlarsa menkul kıymetleri düzenleyen federal yasalardan muaf tutulabilirler. Fayda jetonları genellikle ICO’lar veya IEO’lar sırasında ERC-20 standardıyla verilen Ethereum tabanlı altcoinlerdir. Örnekler: Durum (SNT), Augur (REP), ASK.

4) Güvenlik Belirteçleri : Güvenlik belirteçleri, değerlerini ticarete konu olan harici bir varlıktan alan dijital varlıklardır. Bunlar, güvenliği düzenleyen konu olan Federal yasalardır. Güvenlik belirteçlerinin bu düzenlemelere uyması zorunludur. Buna uyulmaması, yaptırımlar ve projenin ilerlemesinin olası sistemik başarısızlığı gibi önemli sonuçlara sahip olacaktır. Örnekler: Blockchain Capital (BCAP), 22x Fund (22X)

Altcoins Artıları ve Eksileri

Artıları

  • Daha yüksek yatırım getirisi için daha yüksek potansiyel
  • Düşük işlem ücretleri var
  • Meşru altcoin projeleri, kripto para birimlerine yeni değer ve işlevler katıyor
  • Birçok altcoin, Bitcoin’den daha verimli fikir birliği algoritmaları kullanır
  • Bazı altcoinler, yüksek oranda ölçeklenebilir blok zincirlerine sahiptir.

Eksileri

  • Artan volatilite riskleri
  • Dolandırıcılık ve dolandırıcılık potansiyeli yüksek
  • Küçük piyasa değerlerine ve sınırlı likiditeye sahip altcoinler, artan piyasa manipülasyon riskleriyle karşı karşıyadır.

Önemli Altcoinler

1) Monero: Genellikle güvenli, özel ve izlenemez bir para birimi olarak kabul edilir. Yaratıcıları tarafından öne sürülen iddia, tüm Monero’nun değiştirilebilir kalmasıdır. Bu, herhangi bir Monero madeni parasının diğerlerinden ayırt edilemez olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, borsalar veya satıcılar tarafından kara listeye alınan Monero blok zincirinin dışında kalmaz. Aslında, Monero’nun kullanılmasını engellemenin tek yolu, paraları tutan ve sonraki işlemlerde kullanılmalarına izin vermeyen brülör cüzdanlarına batırmaktır.

2) Ethereum: Ethereum’un kendisi bir para birimi değildir, dağıtılmış bir ağdır. İlk olarak 2013 yılında Vitalik Buterin tarafından tanımlanmıştır. Ethereum, değeri depolamak için kullanılan ve sözde akıllı sözleşmelere eklenebilecek ağı besleyen para birimidir. Bu sözleşmeler, blok zincirinde depolanan ve çeşitli hizmetlerin Ether ile değiştirilmesine izin veren dijital sözleşmelerdir.

3) Dash: Dash daha önce DarkCoin ve XCoin olarak biliniyordu. Başlangıçta 18 Ocak 2014’te (XCoin olarak) piyasaya sürüldü, daha sonra adı DarkCoin olarak değiştirildi. Madeni para nihayet 25 Mart 2015’te Dash (Dijital Nakit) olarak yeniden adlandırıldı. Para birimi, anlık işlemler, özel işlemler ve merkezi olmayan yönetişimin yanı sıra Bitcoin ile aynı temel işlevleri sunar.

4) Litecoin: Bitcoin’in altınına gümüş olarak anılmıştır. Başlangıçta 2011’de piyasaya sürülen daha küçük bir para birimidir. Litecoin, eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından geliştirilmiştir.

5) Ripple: Ripple, yetkililere yardım etmek ve onları ikame etmemek amacıyla 2012 yılında ortaya çıktı. Ayrıca, SMTP’nin e-posta için yaptığını, farklı finans kurumlarının sistemlerinin doğrudan iletişim kurmasını sağlayan ödemeler için yapmayı da amaçlamaktadır.

Altcoinleri Nereden Satın Alabilirsiniz?

Altcoin satın almanın en kolay yolu, bir kripto para borsasının hizmetlerinden yararlanmaktır. Banka havaleleri veya kredi kartları yoluyla BTC ve büyük bitcoinlerin büyük bir bölümünü satın alabilirsiniz.

Öte yandan, daha küçük piyasa değerlerine sahip altcoin satın almak istiyorsanız, önce itibari para biriminizi büyük kripto paraya (tercihen ETH veya BTC) çevirmeniz gerekir. Ardından kripto paranızı satın almak istediğiniz parayı destekleyen bir altcoin borsasına aktarmanız gerekir.

Altcoin Nasıl Satın Alınır?

Adım 1: Altcoin satın almanın ilk adımı, itibari para birimini dijital varlıklarla değiştirebileceğiniz saygın bir kripto borsasında bir hesap açmaktır.

Adım 2: Bir sonraki adım, Fiat Para Birimi kullanarak kripto satın almaktır. Borsa belgelerinizi doğrular onaylamaz, platformda işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Adım 3: Kripto paranızı hazırladıktan sonraki adım, bir hesap açmak ve bir altcoin borsasında bunu doğrulamaktır. İşlem, fiat-kripto borsaları ile aynı veya çok benzer olmalıdır.

Adım 4: Madeni paralarınız cüzdanınıza aktarıldığında, bunları tercih ettiğiniz altcoin ile değiştirme zamanı gelmiştir. Borsanın ticaret platformuna gidin ve tercih ettiğiniz altcoin-büyük kripto çiftini seçin (örneğin, ASK / ETH).

Adım 5: Satın almak istediğiniz coin sayısını belirledikten sonra ticareti gerçekleştirin.

Altcoin nasıl satılır?

Adım 1: Fiat dostu bir borsa seçme

Adım 2: İstediğiniz Fiat Para Birimi ile Bir Eşleştirmeyi Belirleyin

Adım 3: Dönüştürülecek Bir Madeni Para Seçme

Adım 4: En uygun maliyetli eşleştirmenizi belirledikten sonra, altcoinlerinizi eşleştirmenizdeki kripto para birimi ile değiştirebilirsiniz.

Adım 5: Fiat Borsasına Aktarma

Adım 6: İtibari para borsasında, madeni paranızın ve istediğiniz itibari para biriminin bulunduğu eşleştirmeye gidin. Paralarınızı Satıp Nakde Çevirin

Altcoins Kullanım durumları

Bitcoin’in sınırlamaları nedeniyle, kripto alanını daha fazla kullanım durumu ile güçlendirme iddialı hedefi ile altcoinler piyasada göründü. Bugüne kadar birçok başarılı altcoin projesi, kripto kullanıcılarına değer kattı.

Örneğin Ethereum, kripto para birimlerine yeni işlevsellik sağlamak için blockchain platformunu akıllı sözleşmeler ve DApp’ler ile güçlendirdi. Sonuç olarak Ethereum, her gün yaklaşık 900.000 işlem içeren en yoğun blockchain ağlarından biridir.

Ethereum’un özellikleri nedeniyle, merkezi olmayan finans (DeFi), geleneksel finans çözümlerine merkezi olmayan alternatifler yaratmak için kripto alanında hızla büyüyen bir hareket gerçek oldu.

Altcoin sezonu nedir?

Alt sezon, ‘altcoin sezonu’ teriminin kısaltılmış bir versiyonudur. Altcoin fiyatlarının nispeten hızlı yükseldiği kripto para birimleri için bir tür piyasa döngüsüdür. Bitcoin’in dolar değerinin etkisi olsun ya da olmasın, bu fiyat hareketi gerçekleşebilir.

Altcoinlerin fiyat başarısı, bu piyasa döneminde genellikle Bitcoin’inkini aşar. Altcoinlerin fiyatı genellikle sabit veya çok yavaş hareket ediyor gibi görünüyor. Ancak arada bir, tüm altcoinlerin değeri kısa bir süre içinde hızla artabilir.

Bu talep döngüsünün uzunluğu, birkaç günden birkaç aya kadar değişir. Bu belirsizlik nedeniyle birçok yatırımcı bu dönemde kazançlarını artırmaya çalışmaktadır. Alt sezon boyunca fiyat artışının hızı ve kapsamı genellikle önemli ölçüde değişir.

Sonuç Olarak

Meşru altcoinlere yatırım yapmak, genellikle yatırımcılar için daha fazla kar elde etme potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, Bitcoin ile karşılaştırıldığında, altcoin yatırımları genellikle Altcoin’lerin Bitcoin’den çok daha düşük piyasa değerine sahip olması nedeniyle artan riskler taşır.

Bu nedenle riskleri sınırlamak için bir altcoin’e yatırım yapmadan önce biraz araştırma yapmanız şiddetle tavsiye edilir.

E-Posta Haber Bültenine Abone Olun

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için Gizlilik politikamızı okuyun

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here